Хіміки вже не одне десятиліття експериментують зі створенням золота у штучних умовах. Завдяки науковим проривам у сфері ядерної фізики вдалося довести: перетворення атомів інших елементів у золото можливе. Проте, незважаючи на технологічні досягнення, створене таким способом золото має одну критичну ваду — колосальні витрати енергії та ресурсів, повідомляє “Преса України” з посиланням на iflscience.com.
Як учені навчилися створювати золото в лабораторії
Теоретично, синтез золота — цілком реальна мета. Для цього потрібна ядерна реакція, у якій із ядра одного елемента видаляються або додаються протони. Наприклад, у середині ХХ століття в лабораторії Лоуренса в Берклі нобелівський лауреат Гленн Сіборг провів експеримент із трансмутації вісмуту в золото, використовуючи потужний прискорювач частинок. Йому вдалося частково відщепити протони з атомів вісмуту, отримавши елементи, що відповідають атомній структурі золота.
Аналогічно в 1941 році вчені спробували опромінити ртуть. Після втрати одного протона частина атомів ртуті перетворилася на золото, однак цей матеріал залишався радіоактивним і був непридатним для практичного використання.
Чому синтетичне золото не стане масовим
Хоча подібні експерименти і вражають, промислове виробництво синтетичного золота є економічно невигідним. Щоб отримати навіть мікрочастинку дорогоцінного металу, потрібно витратити мільйони доларів на обладнання, енергію та спеціальні умови. Наприклад, великий адронний колайдер, при зіткненні ядер свинцю, дійсно породжує мікрочастинки золота — але їх настільки мало, що це не має жодної практичної цінності.
Сіборг свого часу розрахував, що створення лише однієї унції такого золота обійдеться дорожче, ніж квадрильйон доларів. Для порівняння — це сума з 15 нулями.
Таким чином, хоч можливість створення золота в лабораторії доведено, промислове застосування цієї технології — лише фантастика. Реальний процес добування золота досі залишається пов’язаним із геологією, а не з хімією.
Де у світі знаходяться найбільші запаси золота
Попри спроби створити золото штучно, головним джерелом цього дорогоцінного металу залишаються природні родовища. Так, нещодавно в Китаї виявили колосальні запаси золота — оцінки сягають 78 мільярдів доларів. Це найбільше з відомих на сьогодні покладів.
Не відстає й Австралія: завдяки новим методам аналізу геологи виявили перспективне родовище на заході країни. Вчені застосовують технології, що дозволяють виявляти сліди золота у ґрунті, що може революціонізувати майбутній видобуток.
Раніше вчені виявили нову причину глобального потепління.