У 2024 році Китай збільшив імпорт сирої нафти з Росії на 1% порівняно з попереднім роком, досягнувши рекордних обсягів. Водночас закупівлі нафти з Саудівської Аравії скоротилися на 9%, подвідомляє “Преса України” з посиланням на Reuters.
За даними Головного митного управління Китаю, обсяги поставок з Росії, включаючи трубопровідні та морські поставки, досягли 108,5 мільйона тонн, що еквівалентно 2,17 мільйона барелів на добу.
Згідно з агентством Reuters, попит на морські поставки з Росії підтримувався як незалежними нафтопереробними заводами, так і великими державними нафтовими компаніями. Крім того, уряд Китаю прийняв рішення про створення стратегічних запасів нафти, що також сприяло зростанню обсягів поставок.
Саудівська Аравія, найбільший виробник нафти в ОПЕК, поставила Китаю 78,64 мільйона тонн нафти, що складає близько 1,57 мільйона барелів на добу. Це менше, ніж у 2023 році, коли показник був 1,72 мільйона барелів на добу.
Впродовж більшої частини 2024 року імпорт нафти з Саудівської Аравії був обмежений, оскільки Китай закуповував дешевшу нафту з Росії та Ірану через високі ціни на нафту з Саудівської Аравії. Однак ринкова частка Саудівської Аравії почала відновлюватися в четвертому кварталі завдяки зниженню цін і скороченню поставок з Ірану.
Загалом імпорт сирої нафти до Китаю, найбільшого у світі покупця нафти, скоротився на 1,9% у 2024 році. Це перше річне зниження, яке не було пов’язано з пандемією, і стало результатом уповільнення економічного зростання та зниження попиту на паливо.
Китай як стратегічний партнер Росії Варто зазначити, що Китай відіграє ключову роль у війні Росії проти України. У вересні 2024 року генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Китай став важливим чинником, який підтримує агресивні дії Росії. «Китай забезпечує виробництво багатьох видів зброї, яку використовує Росія», — підкреслив Столтенберг.
З початку російського вторгнення в Україну у лютому 2022 року Китай надавав Росії як дипломатичну, так і економічну підтримку. За даними опитувань, більшість українців вважають Китай ворожою країною, при цьому найгірше ставлення серед громадян України мають Росія та її союзники — Іран, Білорусь і КНДР. Світові ціни на нафти показали різкий ріст.
Наглядова рада “Укрнафти” не підтримала концепцію розвитку Корецького.