Генеральний секретар НАТО Марк Рютте звернувся до європейських країн із закликом висувати конкретні ініціативи щодо гарантій безпеки для України. Він наголосив, що Європа має активніше підтримувати Київ, забезпечуючи його зброєю та військовими навчаннями, а також нарощувати оборонні витрати, повідомляє “Преса України” з посиланням на Укрінформ.
Чому Європа має діяти активніше?
Під час виступу на Мюнхенській конференції з безпеки Рютте наголосив, що Україні потрібен міцний і тривалий мир.
“Європейські партнери повинні не просто скаржитися, що вони не беруть участь у переговорах, а виходити з конкретними пропозиціями, збільшувати фінансування оборони, забезпечувати навчання військових та постачання зброї. Необхідно також чітко визначити, як саме можуть виглядати гарантії безпеки для України,” – заявив Генсек НАТО.
Рютте наголосив, що потрібно забезпечити Україну всім необхідним, щоб вона змогла зайняти сильну позицію на переговорах.
“Ми маємо гарантувати, що після закінчення війни Україна більше ніколи не зіткнеться з загрозою з боку Росії чи Володимира Путіна,” – додав він.
Трансатлантична співпраця та роль США
Рютте також висловив оптимізм щодо майбутнього трансатлантичного партнерства. Він зазначив, що США залишаються надійним союзником Європи, а нова адміністрація у Вашингтоні демонструє непохитну відданість зміцненню НАТО.
“Європа повинна збільшити оборонні витрати, і це справедливий підхід з боку США. Ми не витрачаємо достатньо, і для нас важливо переглянути свої оборонні бюджети. У наступні 4-5 років ми повинні досягти того рівня, який дозволить нам ефективно захищати себе,” – заявив Генсек НАТО.
Необхідність нарощування оборонного виробництва
Серед ключових викликів для НАТО Рютте назвав розширення оборонного виробництва. Він звернув увагу на величезний розрив між Росією та Заходом у темпах виробництва боєприпасів.
“Росія здатна випускати такий обсяг боєприпасів за три місяці, який усі країни НАТО разом виробляють за рік. Це критична проблема, і ми повинні терміново її вирішити,” – наголосив він.
Рютте також підкреслив, що економічний потенціал НАТО у 20 разів перевищує можливості Росії, тому Захід має активніше переходити на військові рейки та збільшувати виробництво зброї.
“Росія вже створила воєнну економіку, а ми – ще ні. Ми маємо це змінити. Це буде не лише критично важливим для безпеки Європи, а й вигідним для економіки США, адже європейські партнери вже зараз витрачають у чотири рази більше на закупівлі в Америці, ніж США інвестують в Європу,” – підсумував Генсек НАТО.
Гарантії безпеки для України: що далі?
На тлі цих заяв у Європі тривають дискусії щодо формату безпекових гарантій для України. Раніше прем’єр-міністр Данії Метте Фредеріксен вказала, що деякі країни НАТО не готові підтримати членство України в Альянсі, а отже, потрібна альтернативна система гарантій, яка не поступатиметься євроатлантичній інтеграції.Таким чином, заклик Рютте до європейських партнерів посилити військову підтримку України та розширити оборонне виробництво може стати ключовим кроком у зміцненні безпеки всього регіону.
Також Рютте назвав мету ядерних навчань НАТО.