Глава МЗС Ірану Аббас Арагчі заявив, що США намагаються відновити ядерні переговори з Тегераном, однак Іран поки що не поспішає приймати їхні пропозиції. За його словами, країна обережно підходить до питання і зважує всі варіанти щодо термінів, місця та структури можливих переговорів, повідомляє “Преса України” з посиланням на Bloomberg.
Іран ставить умови для переговорів
Арагчі зазначив, що Іран отримав “безліч повідомлень” від США, але поки не готовий до поспішних рішень. Одна з основних вимог Тегерану – це гарантії того, що Іран не зазнає повторного нападу, якщо переговори не увінчаються успіхом. Іранці отримали певні запевнення, що війни більше не буде, і наразі розглядають ці запевнення, але все ще чекають на реальні гарантії. “Двері дипломатії ніколи не зачиняються”, — додав Арагчі.
Співпраця з МАГАТЕ та питання моніторингу
Міністр також підтвердив, що співпраця Ірану з Міжнародним агентством з атомної енергії (МАГАТЕ) триває. Однак тепер Іран розглядатиме запити на моніторинг “в індивідуальному порядку”, здійснюючи їх лише через Вищу раду національної безпеки Ірану.
Дипломатичні зусилля і напруженість на Близькому Сході
Заяви Арагчі стали реакцією на вечірню зустріч президента США Дональда Трампа з прем’єр-міністром Ізраїлю Біньяміном Нетаньяху, на якій Трамп висловив готовність скасувати санкції з Ірану. Спецпредставник США Стів Віткофф анонсував можливу зустріч з іранськими представниками протягом найближчого тижня. Тим часом, минулі спроби переговорів, проведених за посередництва Оману, завершилися провалом після того, як Ізраїль почав бомбити іранські ядерні об’єкти.
Напруженість в регіоні: атаки і перемир’я
Нещодавно Іран відповів на удари по своїх ядерних об’єктах ракетними ударами по авіабазі США в Катарі. Незважаючи на це, Трамп оголосив про припинення вогню. З того часу між Іраном та Ізраїлем дотримується перемир’я, хоча ситуація залишалася напруженою.
Зазначимо також, що російський президент Володимир Путін, за даними Axios, продовжує намагатися взяти на себе роль посередника в переговорах між Іраном та США, наполягаючи на припиненні збагачення урану в Ірані.
Раніше Іран відмовився від переговорів із США на умовах Трампа.