19 травня президент США Дональд Трамп провів низку важливих телефонних переговорів, спрямованих на пошук шляхів завершення війни в Україні. Спершу він понад дві години говорив із президентом Росії Володимиром Путіним, а потім поспілкувався з українським лідером Володимиром Зеленським та представниками європейських країн, повідомляє “Преса України” з посиланням на PolitExpert.
Телефонна розмова між Трампом і Путіним
За інформацією помічника Путіна Юрія Ушакова, бесіда тривала понад дві години і стала третьою між президентами США і Росії з моменту інавгурації Трампа. Обидва президенти не поспішали завершувати розмову.
Після цього Трамп зв’язався з Зеленським двічі — до і після перемовин із Путіним. У другому дзвінку також брали участь лідери Єврокомісії, Франції, Італії, Німеччини та Фінляндії.
Позиція Кремля
Путін охарактеризував розмову з Трампом як змістовну і відверту, відзначивши її користь. Він подякував американському президентові за сприяння поновленню переговорів між Росією та Україною.
Глава Кремля заявив, що сторони обговорили припинення бойових дій і мирне врегулювання, наголосивши на важливості усунення «першопричин» конфлікту. Росія готова працювати над меморандумом щодо миру, включно з тимчасовим припиненням вогню, якщо буде досягнуто відповідних домовленостей.
Також порушували питання нормалізації відносин США і Росії та чергового обміну ув’язненими – по дев’ять осіб з кожного боку.
Путін і Трамп погодилися продовжити діалог, хоча деталі наступної зустрічі поки невідомі.
Коментарі Дональда Трампа
Після розмови Трамп заявив, що переговори пройшли «дуже добре» і Росія з Україною незабаром почнуть обговорювати припинення вогню та завершення війни. Він підкреслив, що умови домовленостей узгоджуватимуться виключно між сторонами.
Трамп також наголосив, що бачить у Росії перспективного торгівельного партнера США після війни, і висловив переконання, що країни зможуть відновити економічні зв’язки. Україна, за його словами, може отримати значні вигоди від процесу відбудови.
Відповідь України
Президент Зеленський підтвердив дві телефонні розмови з Трампом, під час яких обговорювалися питання припинення вогню та можливого посилення санкцій проти Росії.
Він наголосив, що просив не ухвалювати рішень щодо України без її участі та вимагав більш жорстких санкцій у разі відсутності прогресу в мирних переговорах.
Під час другого дзвінка до розмови долучилися європейські лідери. Зеленський підкреслив, що Трамп вважає пріоритетом прямі переговори між Києвом і Москвою.
Глава України висловив побоювання щодо можливих неприйнятних умов від Росії і попросив США розглядати такі сигнали як небажання Кремля закінчити війну.
Президент наголосив, що від позиції США залежить, чи зможе Росія і надалі фінансувати війну, закликаючи до посилення банківських та енергетичних санкцій.
За словами Зеленського, меморандум, який обговорювали Трамп і Путін, може стати базою для майбутньої угоди про припинення війни.
Україна не погодиться на виведення військ зі своїх територій, а також не прийматиме нейтральний статус, оскільки Конституція передбачає курс на вступ до НАТО.
Перспективи переговорів
У Стамбулі 16 травня пройшли переговори між українською та російською сторонами, на яких домовилися про обмін полоненими (1000 на 1000 осіб).
Наступним кроком планується організація зустрічі на найвищому рівні, про що говорили міністр оборони України Рустем Умеров і інші представники.
Водночас Кремль наполягає на виведенні українських військ з кількох регіонів як умову для припинення вогню, що Україна категорично відкидає.
Обговорюються можливі майданчики для майбутніх переговорів — Туреччина, Ватикан та Швейцарія, а формат включатиме США, Україну, Росію та європейських партнерів.
Раніше ми писали про те, що Трамп може припинити допомогу Україні через “зрив переговорів”.