Міністри закордонних справ країн Європейського Союзу зберуться на екстрене засідання 16 лютого у Мюнхені після низки заяв, зроблених під час Мюнхенської конференції з безпеки, повідомляє “Преса України” з посиланням на пресслужбу МЗС Греції.
Причина екстреної зустрічі
За інформацією офіційних джерел, глава МЗС Греції Георгіос Герапетрітіс 16 лютого візьме участь у позачерговому засіданні міністрів ЄС у рамках конференції. Це підтвердила і очільниця європейської дипломатії Кая Каллас, зазначивши, що під час зустрічі обговорять інформацію, отриману від представників США та України.
Особливу стурбованість викликали коментарі спецпредставника США Кіта Келлога, який заявив, що не бачить ролі Європи у прямих переговорах щодо України. Його слова викликали обурення серед європейських лідерів, зокрема президента Європейської ради Антоніо Кости.
Європа відреагувала на заяви Келлога
Антоніо Коста під час виступу на Мюнхенській конференції наголосив, що будь-які переговори, які не передбачають участі України та ЄС, не можуть бути легітимними та стійкими.
Зі свого боку Кіт Келлог уточнив, що хоча Європа не буде фізично представлена за столом переговорів, її інтереси все ж враховуватимуться.
Ця заява викликала хвилю критики з боку європейських лідерів. Президент Франції Еммануель Макрон оголосив про скликання саміту ЄС у Парижі на початку наступного тижня, щоб обговорити останні заяви представників адміністрації Трампа.
Президент України Володимир Зеленський також відреагував на ситуацію, заявивши, що Україна сама вирішуватиме, хто братиме участь у переговорах.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте висловив позицію, що Європа має вибороти своє місце за столом переговорів, доводячи свою значущість через витрати та конкретні ініціативи.
Подальші кроки Європи
Очікується, що після екстреного засідання в Мюнхені міністри ЄС ухвалять спільну позицію щодо участі Європи у дипломатичних процесах, пов’язаних із війною в Україні. Результати обговорень можуть вплинути на загальну стратегію ЄС у діалозі з США та їхнім майбутнім керівництвом.
Україна має залишатися ключовим пріоритетом ЄС.