Прем’єр-міністр Греції Кіріакос Міцотакіс провів переговори з президентом Франції Емманюелем Макроном, під час яких обговорювався можливий продаж Туреччині ракет класу “повітря-повітря” Meteor, повідомляє “Преса України” з посиланням на Kathimerini.
Переговори Міцотакіса та Макрона
Зустріч відбулася під час неформального саміту лідерів ЄС. Грецький прем’єр попросив Макрона надати деталі щодо можливих домовленостей із Туреччиною. Президент Франції підтвердив, що контакти з цього питання тривають.
Очікується, що лідери знову зустрінуться в Парижі у понеділок під час Конференції зі штучного інтелекту. Однією з цілей цієї зустрічі є демонстрація міцності грецько-французьких відносин, попри суперечливі дискусії щодо потенційного продажу озброєнь Туреччині.
Напруженість у відносинах між Грецією та Туреччиною
Греція та Туреччина мають довгу історію суперечок, особливо щодо:
- територіальних вод та повітряного простору в Егейському морі,
- питання Кіпру,
- енергетичних ресурсів у Східному Середземномор’ї.
Хоча обидві країни є членами НАТО, їхні двосторонні відносини часто ускладнюються через взаємні територіальні претензії та військову активність у регіоні.
Загострення у 2022 році:
- У той період Туреччина активізувала військові розробки, а президент Реджеп Тайїп Ердоган заявив, що турецькі балістичні ракети можуть вдарити по Афінах, якщо Греція продовжить нарощувати озброєння.
- Наприкінці року Греція та Туреччина провели таємні переговори за посередництва Німеччини, намагаючись знайти шляхи нормалізації відносин.
Франція як ключовий партнер Греції в безпеці
Франція та Греція традиційно підтримують тісну військову співпрацю. У 2021 році країни підписали угоду про оборонне партнерство, яка включає постачання грецьким ВПС винищувачів Rafale, оснащених саме ракетами Meteor.Можливий продаж цього озброєння Туреччині викликає занепокоєння в Афінах, оскільки може вплинути на баланс сил у регіоні та загострити існуючі конфлікти.
Також нагадаємо що Туреччина скасовує комендантську годину.