Працівники підприємств, що забезпечують теплопостачання, водопостачання та управління побутовими відходами, можуть отримати можливість бронювання від мобілізації. Відповідне доручення Кабінету міністрів ухвалено рішенням Ради національної безпеки і оборони (РНБО), підписаним президентом Володимиром Зеленським, повідомляє “Преса України” з посиланням на указ глави держави.
Основні положення рішення
Згідно з указом глави держави, РНБО визначила особливий порядок надання статусу критично важливих підприємств для функціонування економіки та життєзабезпечення населення у воєнний період.
До таких підприємств віднесено:
- виробників електричної та теплової енергії, зокрема компанії, чиї потужності були пошкоджені внаслідок бойових дій;
- підприємства, що постачають теплову енергію, гарячу воду, водопостачання та водовідведення;
- організації, що займаються управлінням побутовими відходами.
Для цих компаній не застосовуватимуться вимоги щодо відсутності заборгованості перед державними і місцевими бюджетами та соціальними фондами.
Бронювання працівників
Рішення РНБО передбачає бронювання військовозобов’язаних працівників критичних підприємств, що надають життєво важливі послуги. Кількість заброньованих працівників може складати до 75% від загальної чисельності військовозобов’язаних у цих організаціях.
Поточний стан бронювання в Україні
В Україні діє перелік підприємств, працівники яких можуть бути заброньовані від мобілізації. Однак повне бронювання можливе лише для певних категорій критично важливих компаній, включаючи оборонно-промисловий комплекс та паливно-енергетичний сектор.
Восени 2024 року уряд змінив процедуру бронювання та провів аудит підприємств, що мають статус критичних. Зараз триває перехідний період до 28 лютого 2025 року, протягом якого компанії повинні переоформити бронювання за новими критеріями. Також Зеленський відповів, від чого залежить готовність Кремля до переговорів.
Раніше Зеленський звинуватив Росію у приховуванні втрат солдатів КНДР.