Україна вже виконує вимоги вуглецевого мита СВАМ, запровадженого ЄС, але в перший рік оплати не передбачено, повідомляє “Преса України” з посиланням на PolitExpert.
Експерт Станіслав Зінченко попереджає, що без відстрочки дії цього мита країна втратить до 5 млрд доларів ВВП до 2030 року, а прямі збитки металургії становитимуть 1,5 млрд доларів.
Металургія постраждає найсильніше, оскільки з 2026 року на неї припаде 93% усіх платежів. Слідом за нею збитки зазнають і інші галузі, пов’язані з металургією. Міста, залежні від цієї сфери, такі як Кривий Ріг та Дніпро, ризикують зіткнутися з безробіттям та економічним занепадом. Також постраждають вугільна, машинобудівна та сервісна галузі.
Зінченко наголошує, що європейське законодавство припускає виняток в умовах форс-мажору. Війна в Україні — це основа для відстрочення. Заступник міністра економіки Тарас Качка вже розпочав переговори з ЄС, але їх потрібно активізувати через поновлення складу Єврокомісії.
ЄС надає Україні фінансову допомогу, але вуглецеве мито може коштувати країні 1,4 млрд євро щорічно. Тому важливо домогтися відстрочки для захисту експорту та робочих місць у металургійній галузі. Україна під час обміну повернула з російського полону 34 бійці “Азова”.
Україна до кінця року отримає від Британії більше САУ AS-90.