Під час літньої спеки багато хто з власників приватних будинків мріє купити каркасний басейн. Та існує альтернативний спосіб забезпечити себе та родину зручною штучною водоймою для відпочинку – облаштувати її власноруч. Ця стаття стане вашим помічником при створенні басейну та пояснить, якими мають бути ваші покрокові дії.
Планування та вибір конструкції
Найбільш відповідальний етап – підготовчий. Саме під час нього мусите визначитись з особливостями та місцем розташування конструкції. Зважайте на те, що басейн треба розмістити хоча б на метровій відстані від першого рівня залягання ґрунтових вод.
Якщо ж інтервал менший, влаштовувати стаціонарний басейн не рекомендовано. Краще звернути увагу на не менш зручні варіанти: надувний або каркасний виріб. Їх можна пересувати або зовсім прибирати з присадибної ділянки. При самостійній організації місця для басейну дослухайтеся до наступних порад:
- Знайдіть для проведення робіт глинистий ґрунт, що стане бар’єром для вологи.
- Розташуйте чашу подалі від будинку, аби вберегти фундамент будівлі від руйнації та якнайдалі від дерев, щоб система коренів не пошкодила каркас.
- Не намагайтеся вирити котлован вручну. Краще обрати місце, до якого можна проїхати екскаватором.
Почніть з проекту. Намалюйте омріяну водойму на папері, вказавши параметри, зобразивши форму та конфігурацію ємності відносно найближчих об’єктів. Намалюйте місця розташування сходів, фільтра, систему подачі води.
Крок 1. Риття котловану та створення піщано-гравійної подушки
Аби стінки при ритті не руйнувалися, їх треба робити під нахилом. У центрі чаша повинна мати додаткове заглиблення для монтажу окремого дренажного колодязя. Дно котловану треба зробити з незначним нахилом до місця стікання води.
Далі дренажний колодязь заповнюють щебенем та ущільнюють, щоб засипана частина знаходилася на рівні з поверхнею дна котловану. Після цього на дно засипають шар піску – 20-30 см та гравію – 10 см, ущільнивши кожен шар. При цьому продумайте, як саме змонтувати необхідні комунікації.
Крок 2. Бетонування дна басейну
Цей процес потребує великої кількості бетону, тож треба придбати або орендувати бетономішалку. Суміш можна купити у готовому до застосування вигляді або приготувати наступним чином:
- 625 кг піску.
- 325 кг цементу.
- 1250 кг щебеню.
- 170 л води.
Залийте 5 см шару бетонної стяжки та вмонтуйте арматуру. Далі бетонний розчин вилийте таким чином, аби він покрив дно котловану та всю арматуру. Час від часу трохи змочуйте бетонну поверхню водою, аби вона висихала рівномірно.
Крок 3. Опалубка та заливка стін
Конструкція потребує надійності, тож стіни чаші також мають бути бетонними. Зробіть наступне:
- Запевніться, що передбачено отвори для встановлення обладнання.
- Підготуйте бруски 50х50 мм, котрі функціонуватимуть як ребра жорсткості, та встановіть їх на відстані 500 мм одне від одного.
- Зробіть арматуру та встановіть, коли буде виконано заливку першого шару, поки бетон не застиг.
Після цього налийте бетон шарами товщиною 150 мм. Приблизно через 4 дні матеріал стане твердим, тому опалубку можна буде зняти.
Крок 4. Гідроізоляція та обробка
Оберіть матеріал для гідроізоляції: руберойд, рідку гуму чи ПВХ, а далі є 3 етапи:
- Відшліфуйте стіни.
- Використайте сировину для гідроізоляції.
- Перевірте функціонування захисного шару, наповнивши басейн водою. Залиште повну ємність на тиждень і порівняйте показники на початку та наприкінці дослідження.
Після монтування конструкції подбайте про тент для басейну, аби захистити його від бруду.