Хоча під час Мюнхенської конференції з безпеки не відбулося запланованої зустрічі президентів США і України, але все ж вдалося провести інші важливі переговори з представниками держапарату США. Зустріч президента України Петра Порошенка з американським віце-президентом Майклом Пенсом додала оптимізму українській владі. Протиріччя між адміністрацією Трампа і Путіним посилюються. Україна повинна використовувати цю ситуацію, щоб досягти прогресу у врегулюванні ситуації на Донбасі і в Криму.
Хороший результат переговорів для України
В рамках 53-ї Мюнхенської конференції з питань безпеки, Петро Порошенко зустрівся з американським віце-президентом Майклом Пенсом. Головною темою зустрічі стала війна на сході України та анексія Криму. Приємно дізнатися, що «права рука» Трампа підтвердив твердість і незмінність позиції США щодо Росії. За його словами, адміністрація нового президента виступає за повну імплементацію «Мінських угод», а також повністю підтримує позицію України по Криму та Донбасу. Важливо, що зустріч протривала вдвічі довше від запланованого, адже політикам довелось обговорити останні події на сході.
Як заявив Порошенко, його вразила поінформованість Майкла Пенса, щодо останніх подій в Україні і ситуації загалом. Це дуже добрий знак, що «друга людина» найсильнішої країни світу детально розуміє ситуацію. Таким чином, маючи всю необхідну інформацію, адміністрація США зможе активно реагувати на постійні зміни обстановки в зоні конфлікту. Це потужний прогрес, адже попередня команда, що була при владі в Америці, м’ягко кажучи переймалася іншими справами. Україна для попереднього президента США – Барака Обами завжди була десь в кінці повістки дня. При Трампі, очевидно, ситуація змінилась в кращу сторону.
Американсько-російська полеміка
За кілька годин до зустрічі між Порошенком і Пенсом з’явилась новина, що Росія визнає паспорти фейкових республік ДНР та ЛНР. Рішення дивне навіть для РФ, адже вони фактично легітимізували «чорну зону» впритул до свого кордону. Наприклад, тепер людина з сумнівним минулим може просто поїхати до Донецька, купити фейковий паспорт псевдо республіки і відправитись назад до Росії вже з «чистим» минулим. Це небезпечний прецедент в першу чергу для самої Москви, проблема в тому, що президента РФ – Путіна в останню чергу хвилюють подібні проблеми. Україна різко розкритикувала подібне рішення. Порошенко розповів про нього Пенсу в ході їх зустрічі. Потім обидва негативно висловились, щодо дій президента РФ. Порошенко заявив, що таким чином Росія офіційно визнала, що є головним чинником існування окупованих територій на сході України і займається державною підтримкою міжнародного тероризму.
На минулому тижні високі західні посадовці не раз вступали в полеміку з Росією. Наприклад, багато чиновників всіх рівнів і сам президент Трамп заявили, що Російська Федерація повинна повернути Крим Україні, а санкції не буде скасовано доки не буде виконано цієї умови. Російський міністр закордонних справ Сергій Лавров різко негативно відреагував на цю новину. У російських ЗМІ одразу пронеслась ціла низка статей про так звану «зраду Трампа». Справа в тому, що россійська пропаганда вважала нового американського очільника Білого дому «своїм», ледь не проросійським кандидатом. А тут виявляється, що все радше навпаки. Це дуже хороші новини для України, адже світова спільнота і далі буде «тиснути» на Росію, що допоможе у питанні вирішення конфлікту на Донбасі і окупації Криму.
Україна у вигідній ситуації
Україна може тільки радіти такому потеплінню відносин з США і, відповідно, похолоданню у американо-російських стосунках. Дуже важливо, що позиція Америки незмінна, чітка і послідовна. Жодних спрощень санкцій по Криму і Донбасу не може бути в принципі. Це дає можливість сформувати український порядок денний у переговорах з Росією. Серед наших союзників найсильніша країна в світі – США і Путіну доведеться з цим рахуватись. Крім того, Україна досі зберігає курс на євроінтеграцію, тому країни ЄС залишаються лояльними попри сучасну нестабільність в нашій державі. Важливими українськими союзниками є країни Балтії, центральної Європи: Польща, Чехія, Словаччина. Також у Великобританії домінує певний антиросійський дискурс. Практично увесь західний світ чітко підтримує Україну і після потепління відносин з США, абсолютно усі лояльні до них країни повинні будуть стати на чіткі проукраїнські позиції. Українська влада повинна використати цю підтримку, аби нарешті зупинити війну на Донбасі і повернути усі окуповані території.
[articles_related]