Курортний сезон в Одесі набирає обертів, і чимало українців вирушають до узбережжя Чорного моря. Проте нещодавно в соцмережах з’явилися новини про те, що на одному з пляжів Одеси було виявлено так званого “морського дракона”. Цей загадковий мешканець морських глибин викликав певне занепокоєння серед відпочивальників, повідомляє “Преса України” з посиланням на PolitExpert.
Доктор біологічних наук Віктор Демченко, завідувач відділу Інституту морської біології НАН України, в ефірі Українського Радіо розповів, чи є ця знахідка реальною небезпекою для тих, хто планує відпочинок на узбережжі.
“Морський дракон”: чи дійсно небезпечний?
Віктор Демченко пояснив, що так званий “морський дракон” насправді є типовим видом для Чорного моря, і він давно зустрічається на узбережжі з піщаним ґрунтом. Він зазначив, що це невелика риба, довжина якої не перевищує 15-20 сантиметрів, і вона часто ховається в піску. Зокрема, “морський дракон” може мігрувати ближче до берега в теплі місяці, що й пояснює його появу поблизу пляжів Одеси.
Попри те, що цей вид риби дійсно є отруйним, Демченко зазначив, що рівень токсичності не є смертельним. Від його укусу людина може відчути певну опухлість або підвищення температури, але серйозних наслідків, таких як летальні випадки, за словами біолога, зафіксовано не було. “Отрута цього виду риби подібна до укусу павука, — пояснив Демченко. — Хоча це неприємно, але смертельної загрози немає”.
Риба фугу: чи можна зустріти її в Чорному морі?
Додатково в ЗМІ з’явилися чутки про можливу появу в Одеській затоці риби фугу, відомої своєю токсичністю. Однак Віктор Демченко запевнив, що ці чутки перебільшені. Риба фугу — океанічний вид, і її поява в Чорному морі малоймовірна через різницю в солоності води. Останній випадок, коли ця риба була помічена в Чорному морі, стався ще в 2018 році в Севастополі. Відтоді її не бачили, і, згідно з дослідженнями, навіть потрапити до Чорного моря вона навряд чи зможе через низький рівень солоності.
Також, за словами біолога, навіть якщо риба фугу і потрапить в Чорне море, вона не зможе існувати в великій кількості, оскільки для її проживання потрібна інша екосистема. “Немає причин для паніки. Ні фугу, ні інші небезпечні види риб в Чорному морі зараз не представляють загрози”, — підсумував Демченко.
Ситуація з рибою в Одесі та Херсоні
Не так давно в Одеських та Миколаївських лиманах було зафіксовано масову загибель риби та креветок. Причини цієї події наразі вивчаються фахівцями. Однією з версій є підвищення температури води або зміни рівня кисню. Ситуація була взята під контроль, і вчені продовжують вивчати зразки води.
Нещодавно також повідомлялося, що після підриву Каховської ГЕС Росією влітку 2023 року популяція риби в Україні зазнала серйозних змін, зокрема скоротилася кількість червонокнижних осетрових. Це стало результатом різких змін у екосистемі та порушення рівноваги в водах.
Раніше ми писали про те, що до екологічної катастрофи у Чорному морі залишилось 15 років.