Асоціація виробників цементу України, “Укрцемент”, звернулася до Кабінету Міністрів України з проханням ініціювати офіційне звернення до Європейської Комісії для відтермінування впровадження механізму транскордонного вуглецевого коригування (CBAM) для України. Це питання набуло особливої актуальності на фоні економічних труднощів, з якими країна стикається під час війни, повідомляє “Преса України” з посиланням на GMK Center.
Прохання до уряду України: що вимагає “Укрцемент”
У своєму зверненні “Укрцемент” закликає уряд України пришвидшити формування офіційної позиції і ініціювати звернення до Єврокомісії щодо перенесення термінів введення CBAM для України. Асоціація також цікавиться поточним станом переговорного процесу між Україною та ЄС. Вони наголошують на важливості цього кроку для збереження стабільності в цементній галузі України.
Цементна асоціація нагадала, що ще у червні 2023 року представники основних галузей економіки України звернулися до прем’єр-міністра з проханням розпочати перемовини з Єврокомісією щодо застосування декларативного методу CBAM на період воєнного стану та відновлення післявоєнного періоду.
Позиція Мінекономіки та результати переговорів
У серпні 2024 року Міністерство економіки повідомило про початок переговорів з Європейським Союзом, але, як стало відомо в кінці квітня 2025 року, Україна офіційно не зверталася до ЄС з проханням про відтермінування мита в рамках механізму CBAM.
З огляду на це, “Укрцемент” акцентує увагу на потенційних економічних загрозах, що виникають через можливе запровадження цього механізму. Зокрема, це може призвести до значного скорочення експорту українського цементу, зниження валютних надходжень та додаткового навантаження на підприємства, які вже постраждали через війну.
Останні новини про CBAM
Згідно з планами Європейського Союзу, повноцінне впровадження CBAM (транскордонного вуглецевого податку) має відбутися з 2026 року. Цей податок вплине на імпорт з країн, що не застосовують аналогічних заходів щодо викидів CO2. Україна, як країна-кандидат у члени ЄС, також підпадає під його дію, що викликає стурбованість у представників ключових галузей.
Нагадаємо, Україна має залишатися ключовим пріоритетом ЄС.