Нещодавно між Росією та владою Грузії можна помітити очевидне “охолодження” відносин. Однією з причин цього стало відновлення російських авіарейсів до окупованої Абхазії, що викликало жваву реакцію з боку Тбілісі та міжнародної спільноти, повідомляє “Преса України” з посиланням на PolitExpert
.
Історія дипломатичних відносин
Нагадаємо, що дипломатичні відносини між Росією та Грузією були розірвані ще 3 вересня 2008 року після завершення російсько-грузинської війни. Відтоді всі консульські та дипломатичні послуги здійснюються через швейцарські посольства, де працюють спеціальні секції.
Москва неодноразово висловлювала бажання відновити дипломатичні зв’язки з Грузією. У квітні 2025 року заступник міністра закордонних справ Росії Михайло Галузін заявив, що Росія готова до відновлення відносин, якщо “Тбілісі подасть відповідний сигнал”.
“Ми готові піти на відновлення дипломатичних відносин. Ми відкриті до цього, залежно від того, як далеко піде грузинська сторона. Для нас немає обмежень”, — сказав Галузін.
Відмова від відновлення відносин
Попри прихильність партії “Грузинська мрія” до Росії, вона відкидає відновлення дипломатичних відносин з РФ. Згідно з офіційними заявами, це станеться лише після повної деокупації Абхазії та Цхінвальського регіону.
Причини конфлікту
1 травня 2025 року російська авіакомпанія “ЮВТ Аеро” здійснила перший рейс з московського аеропорту “Внуково” до Сухумі, столиці окупованої Абхазії. Цей політ став першим регулярним рейсом з 1993 року, коли аеропорт був закритий через військові дії.
Варто зазначити, що авіакомпанія “ЮВТ Аеро” перебуває під санкціями Європейського Союзу. Грузинське агентство цивільної авіації заявило, що ці рейси не мають сертифікації і порушують міжнародні норми та законодавство Грузії. МЗС Грузії засудило дії Росії, назвавши їх порушенням законів Грузії щодо окупованих територій.
“Ми засуджуємо експлуатацію аеропорту з порушенням міжнародних норм”, — заявив віцепрем’єр Леван Давіташвілі.
Реакція ЄС
Європейський Союз відреагував на відновлення авіарейсів між Росією та Абхазією, висловивши “глибоке занепокоєння”. ЄС підкреслив, що цей крок є порушенням суверенітету Грузії, адже авіарейс був здійснений без погодження з грузинською владою та без відповідного міжнародного авіаційного коду для аеропорту Сухумі.
Привітання Путіна
8 травня, з нагоди 80-ї річниці перемоги у Другій світовій війні, Володимир Путін привітав з цією датою лідерів низки країн, зокрема Азербайджану, Вірменії та Білорусі. Втім, він не звернувся до урядів Грузії та Молдови. В Кремлі пояснили це тим, що Росія не має дипломатичних відносин з Грузією, а керівництво Молдови є антиросійським.
Крім того, Путін запросив на парад у Москву лідерів невизнаних регіонів Абхазії та Південної Осетії.
Ситуація в Грузії
На парламентських виборах у жовтні 2024 року в Грузії перемогла партія “Грузинська мрія”, яка виступає за підтримку Росії, але результати виборів були оскаржені опозицією. У результаті ці вибори стали причиною політичних протестів у країні.
У грудні 2024 року новим президентом Грузії був обраний колишній футболіст з антизахідними поглядами, Михаїл Кавелашвілі. В його обранні також відбувалися масові протести.
Зі зміною політичної ситуації, керівництво Грузії заявило про призупинення інтеграції країни в Європейський Союз, що стало предметом численних протестів серед населення.
Нагадаємо, у Грузії тиждень простоювали заводи «Боржомі».