Екологи забили тривогу. В Африці почали засихати тисячолітні, як вважалось раніше, майже безсмертні дерева. Мова йде про баобаб. З’явились перші коментарі експертів з цього приводу.
Новину передає «Преса України».
Хімік Адріан Патрут з Університету Бабеш-Боляй в Румунії зробив тривожну заяву. За його словами, африканський баобаб, найбільше і найдовговічніше дерево з усіх відомих на землі, переживає смертоносну кризу. Нові дослідження показали, що деякі з цих стародавніх дерев нещодавно засохли, або знаходяться в процесі внутрішнього колапсу.
«Без сумніву, дуже важко спостерігати за тим, як гинуть дерева, які жили одну чи дві тисячі років», – заяви він.
Патрут разом з командою вчених почав спостерігати за африканським баобабом ще з 2005 року. Зокрема, під пильною увагою опинились понад 60 найбільших і потенційно найстаріших дерев в Африці.
«Дерева, як правило, мають вік. Цим питанням займаєтюся дендрохронологи. Однак незвична біологія баобаб перешкоджає визначити його точний вік. Що ми встигли визначили: починаючи з 2005 року 8 з 13 найстаріших баобабів і 5 з 6 найбільших – або загинули, або почали гинути», – розповів дослідник.
За його словами, досить дивно, що така велика кількість баобабів загинула за короткий проміжок часу без яких-небуть природніх причин. Так, дослідники досі не знають, що могло спровокувати такий хід подій. Одна з версій причин – зміна клімату.
«Ми підозрюємо, що знищення монументальних баобавів може бути пов’язане, принаймні частково, з істотними змінами кліматичних умов, які особливо впливають на південну частину Африки. Однак ми повинні провести більше досліджень, щоб підтвердити чи спростувати це припущення», – йдеться у висновку дослідження.
Баобаб, або як його ще називають «дерево життя», може зростати до вражаючих розмірів, 25 м, завдяки своїй здатності зберігати воду.
[articles_related]