Під час шостого глобального вимирання тварин, яке вже почалося, зникнуть не тільки різновиди великих ссавців, але і дрібні, наприклад, жаби. До такого висновку прийшли екологи США після детального дослідження Червоної книги. Вони також назвали причини вимирання.
Новину повідомляє «Преса України».
“Різке скорочення біорізноманіття в останні роки свідчить про те, що зараз почалося шосте масове вимирання тварин. Багато досліджень минулих вимирань показують, що великі тварини набагато більш уразливі до їх дії, ніж невеликі живі істоти. Ми перевірили, чи так це”, – пишуть Вільям Ріппл (William Ripple) з університету Орегона в Корваллісі (США) і його колеги.
Як вказують Ріппл і його колеги, традиційно вважається, що масові вимирання флори і фауни найбільше зачіпають найбільших і спеціалізованих представників тваринного і рослинного світу. Наприклад, палеонтологічні дані вказують на те, що жодна тварина, чия маса перевищувала 25 кілограм, не пережила падіння астероїда на півострів Юкатан 65,5 мільйона років тому.
З іншого боку, у поточного вимирання є своя особливість – його “двигуном” не є сили природи, а людина, яка не тільки безпосередньо знищує тварин, а й позбавляє їх середовищ існування і можливих джерел їжі.
Команда Ріппла перевірила, як цей фактор позначається на виживанні всіх тварин Землі, зіставивши маси і поточний стан для всіх 44 тисяч видів живих істот, що згадуються сьогодні в Червоній книзі. Як відзначають вчені, точні дані по масі тіла є лише для 27 тисяч з них, що змусило їх виключити інші 17 тисяч ссавців, рептилій, амфібій, птахів і риб.
Як показав цей аналіз, першими зникнуть не тільки найбільші живі істоти, такі як великі кішки, слони, жирафи або кити, а й найменші тварини. Найсильніше цей тренд буде проявлятися серед амфібій і риб. За прогнозами вчених, фактично всі невеликі жаби та інші земноводні, чия маса становить менше грама, зникнуть в найближчі десятиліття.
Причиною їх вимирання є те, що людина постійно захоплює і змінює під свої цілі все нові території як на суші, так і у водах світового океану, викликаючи масштабні екологічні перебудови, жертвами яких найчастіше стають самі невеликі види тварин, чиї ареали проживання спочатку є досить скромними. Чисельність великих тварин, в свою чергу, зменшується через браконьєрство або надмірно великий вилов або відстріл.
Нагадаємо, британські вчені з’ясували, який вигляд тварин виживе після апокаліпсису. Стійкими виявилися морські губки, які пережили всі масові вимирання на Землі. Вони і відновлювали екосистеми після природних катаклізмів.
[articles_related]