У середу, 1 лютого, Україна стане очільником Радбезу ООН рівно на один місяць. Чи вдасться за цей час якось вплинути на конфлікт на Донбасі, представник країни Володимир Єльченко прогнозувати не береться. Імовірно нова американська політика по відношенню до мігрантів і сусіднім країнам буде головною темою в міжнародних відносинах цієї зими, але виключати українське питання із ООН – не збирається ніхто.
Новину передає «Преса України».
Головою Радбезу ООН в нуль годин одну хвилину першого лютого стане Україна, яку представляє посол в ООН Володимир Єльченко. У головну штабквартиру ООН, за його викликом у будь-який час доби повинні будуть прибути члени Ради безпеки.
Він зізнався, що український офіс знаходитиметься у так званих секретних кімнатах в штаб-квартирі ООН на 42 вулиці в Нью-Йорку.
Прямий контакт в України, як глави Радбезу, тепер буде і з новим, 9 генеральним секретарем ООН – Антионио Гутеррешем. Останнього вважають людиною, яка здатна допомогти не лише Україні, а й іншим державам. Подейкують, що на відміну від попередника, який постійно висловлював «глибоку стурбованість», Гутеррешем стане «діяльним» португальцем. Кажуть, навіть, що він має особливе ставлення до України.
«Гуттереш був єдиним кандидатом серед, на якомусь етапі, 12 при якому Україна голосувала в кожному раунді. Тобто ми його підтримували з самого початку і до кінця – і він про це знає», – розповідав журналістам Єльченко.
Єльченко запевнив, що Антоніо Гуттереш людина з амбіціями, яка прагне змінити організацію. Гуттереш, як виявилось, багато разів був в Україні і навіть зізнався, що у португальців і українців – схожий менталітет.
Щодо діалогу з Росією, то за словами Єльченка, він навряд чи вдасться. Дискусії в Радбезі, щодо присутності Росії на Донбасі, часто переростають у запеклі суперечки, але за уставом усі посли повинні тиснути один одному руки. Так змушений робити і Єльченко, але він відразу зауважив, що «це все більше для формальності, ніж насправді».
У Москви залишається право вето і можливість блокувати будь-яке рішення. І Україні, навіть у статусі голови – ключові питання – не «продавити». Але трохи змінити бюрократичні правила, зробити ООН трохи людянішим і підняти престиж країни – цілком реально. А ще полегшити ситуацію в прифронтовій зоні.
«Якщо говорити про Донбасі – можливо в нас вийде все-таки домогтися відкриття офісу ООН – спеціального офісу – в Україні, який би займався моніторингом виконання Мінських угод», – резюмував Єльченко.
Нагадаємо, наприкінці минулого року Україна ініціювала розгляд у Раді безпеки ООН ситуації в Грузії. У ході консультацій, Україна та інші держави засудили дії Росії, спрямовані на легітимізацію незаконного розміщення своїх військ на грузинській території.
[articles_related]