Британські вчені зацікавились питанням, чому відома Індська цивілізація проіснувала кілька тисячоліть і змогла пристосуватися до тривалих кліматичних аномалій, які постійно нависали над долиною Інду.
Про це повідомляє Current Anthropology, новину передає «Преса України».
Індська або ж Хараппська цивілізація – це одна з відомих та найбільш древніх цивілізацій на Землі. Виникла приблизно 5 тисяч років до нашої ери, існувала в долині річки Інд. Розквіт цивілізації, яка проживала на кордоні між сучасними Пакістаном та Індією, прийшовся на 2,2 тисячі років до н.е. У той же час виникла система міжміської та «міжнародної» торгівлі, планування міських поселень, санітарні споруди, були стандартизовані міри та ваги. Вплив цієї цивілізації поширився на весь субконтинент.
«Виживання більшості древніх цивілізацій залежало від одного критично важливого чинника – доступу до води. Вивчення того, як її представники розпоряджалися водою і використовували її, допомагає зрозуміти, як людство пристосовується до нових ситуацій і чому багато людей продовжують вести натуральне господарство, навіть якщо в цьому немає необхідності», – розповів Кемерон Петрі з Кембріджського університету.
Вчені вважали, що занепад цивілізації, який припав на 1900-і роки до н.е., був спровокований зміною клімату. Але з розвитком науки та отриманням більш точних даних вчені поставили під сумнів цю гіпотезу. Британські вчені виріши знайти причину того, як цивілізація долини Інду спромоглась виживати від постійних засух. Тому археологи провели розкопки біля берегів пересохлого озера Казана-Дахар, поряд з яким знаходився один з найбільших мегаполісів Індської цивілізації – місто Ракхігарі. Там було виявлено сліди незвичайної системи обробки с/г культур. Це свідчить, за словами вчених, що місцеві жителі вирощували одразу декілька культур та злаків.
«Ми вважаємо, що місцеві жителі почали вирощувати цілий набір сільськогосподарських культур не через зміни клімату, а в силу того, що вони жили в дуже різноманітних кліматичних зонах. Це підготувало їх до змін клімату в майбутньому і дозволяло вижити в тих умовах, які зазвичай виходили за рамки виживання інших цивілізацій», – підсумував Петрі.
Проаналізувавши дані, отримані після розкопок, вчені прийшли до висновку, що саме вирощування с/г культур вберегло цивілізацію від швидкої загибелі. Всі міста і громади Хараппской цивілізації розташовувалися в кліматичних зонах, де сезони дощів в літній і зимовий сезони перетиналися. Посухи вдавалось з легкістю переносити, адже невдалий річний урожай міг бути заповнений більш вдалим врожаєм зимової культури.
Нагадаємо, NASA показало столітню зміну клімату за 20 секунд.
[articles_related]