Глава Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович у своєму інтерв’ю для українського видання повідомив, що в Україні поступово зменшується кількість людей, які ностальгують за СРСС. Також він додав, що українцям потрібно відмовитись від святкування 8 березня та 9 травня.
Новину передає «Преса України».
Директор Українського інституту національної пам’яті Володимр В’ятрович вважає, що причиною зменшення туги в українців за СРСР є не тільки нове покоління. Більшість українців починає усвідомлювати, що «радянський період – це не тільки ковбаса по 2 рубля, але ще і страшні репресії і мільйони вбитих».
Головним завданням для усіх зараз є повернення під контроль України тимчасово окупованих територій, вважає головний декомунізатор. Ми не повинні забувати про ці території. Також громадський діяч наголосив на тому, що потрібно шукати правдиві джерела інформації.
«Люди, які живуть на тимчасово окупованій території Криму чи Донбасу, повинні розуміти, що про них не забули, про них пам’ятають, і повинні мати можливість отримати якісь альтернативні джерела інформації».
За даними соціологічного опитування, за минулий рік в Україні показник людей, які все ще сумують за «радянською ковбасою» збільшився на 4%, у порівнянні з 2013 роком (31%). В’ятрович також зазначив, що хоч така тенденція й прослідковується, але кількість людей, які не хотіли б повернення до Радянського Союзу зростає. Причину цього науковець бачить у тому, що люди звертають більше уваги не на дешеві продукти та рівні умови існування, а на репресії щодо громадян.
«…все більше стає відомо і зрозуміло, чим був радянський період, це не тільки ковбаса по 2 рубля , тиша і спокій, а це ще страшні репресії і мільйони убитих людей».
Відомо, що ностальгія за СРСР позначується на прив’язаності українців до радянських свят. Таку позицію помітно у загальному календарів свят, де національні патріотичні свята стоять нарівні з комуністичними. В’ятрович щодо цього зазначив, що вже розроблено проект закону «Про державні свята в Україні», і найближчим часом питання про декомунізацію свят буде виставлено на громадське обговорення. В’ятрович також сподівається на підтримку депутатів у цьому питанні.
«Я думаю, що нам не варто говорити про таке державне свято, як 1 травня. Також поступово і точно треба переводити акцент з 9 травня на 8 травня. Також я переконаний, що не варто робити державним і святковим днем 8 березня. На державному рівні повинні відзначатися, напевно, тільки ті свята, які відзначають події, які були переломними, надзвичайно важливими для України як держави – День незалежності, День Конституції … а не якісь свята, які дісталися нам у спадок від радянського минулого».
В’ятрович додав, що для України великим ривком у декомунізації є те, що на державному та громадському рівні вдалось спокійно позбавитись від 23 лютого. Це свято замінило 14 жовтня, яке невдовзі приживеться і буде асоціюватись з тим днем, коли згадують захисників України, «захисників в широкому сенсі».
Нагадаємо, Кернес не підтримав пропозицію назвати вулицю ім’ям бійця АТО.
[articles_related]