Давно відомо, що рівень життя в різних країнах істотно відрізняється. Але цей рівень життя складається з дрібниць, різноманітних законів, які дозволяють людям жити краще і вільніше, або, навпаки, обмежують громадян у всьому, в чому тільки можна. В силу подій останніх років і зростання загрози терористичних актів і збільшення рівня злочинності, стає особливо актуальним закон про легалізацію вогнепальної зброї, про прийняття якого давно сперечаються в Україні.
Продаж зброї в США
Наприклад, у Сполучених Штатах Америки, будь-який законослухняний і психічно здоровий громадянин може без особливих проблем придбати будь-яку вподобану одиницю вогнепальної зброї. Пістолет або гвинтівка купується без довгого оформлення документів, у більшості штатів немає ніякого обмеження на кількість придбаної зброї і число одиниць «столів», що буде зберігатися у спеціальному сейфі, залежить лише від бажання власника будинку. Згідно з конституцією Америки люди мають право захищати себе та свій дім, а якщо недоброзичливець намагається проникнути на приватну територію – він може бути убитий. Найбільш лояльні і вільні закони про зброю можна побачити в штатах Мен, Луїзіана та Аляска. Громадяни Сполучених Штатів є власникам найбільшого приватного арсеналу у світі, майже половина американських сімей володіють деякою кількістю вогнепальної зброї.
В Україні немає легального зброї, але чи спокійніше живеться від цього
В Україні ж такої свободи не видно й близько, а рівень злочинності набагато більш високий, ніж у «озброєному» американському соціумі. Середньостатистичний українець може купити лише газовий або пневматичний пістолет, ефективність якого значно нижча, ніж, навіть, у кухонного ножа. Якщо говорити про законне придбання – можливостей практично немає, але нелегальної зброї в Україні досить багато, експерти говорять про чотирнадцять одиниць на сотню українців. А кількість тяжких злочинів, скоєних з застосуванням нелегальної зброї, зростає буквально кожен місяць. Із зони бойових дій на сході України вивозиться велика кількість зброї, включаючи гранати і вогнепальну зброю. Тому українців, в деякому роді теж можна назвати «озброєною нацією», але на відміну від американців, ця зброя застосовується лише для порушення законів та вчинення злочинів. І, якщо зброя жителя Америки зареєстрована, і в разі порушення закону, власника гвинтівки або автомата можна буде встановити за лічені хвилини, то в Україні такого не станеться. Слідству доведеться довго і з великими труднощами шукати власника незареєстрованого автомата, і не факт, що злочинець не встигне покинути межі країни.
Меч в середні віки, револьвер – сьогодні
У середні віки люди не виходили з дому без зброї, так як світ був небезпечний і захистити себе з мечем або сокирою було набагато легше, ніж з голими руками. З того часу світ змінився не так вже сильно. У США, де більшість цивільних озброєні, рівень злочинності набагато нижчий, ніж у тих країнах, де зброя заборонена. Крім того факту, що пістолет в руках потенційної жертви може захистити її від нападника, в історії траплялися моменти, коли цивільні, з допомогою особистого пістолета чи револьвера, зупиняли озброєних психопатів, що намагалися влаштувати масову бійню. У дев’яностих роках, в Кейптауні кілька озброєних терористів напали на церкву і вбили одинадцять людей, але один з парафіян дістав свій мініатюрний револьвер 38 калібру, поранив одного з нападників і ті вирішили втекти. У дев’яносто сьомому році підліток Люк Вудем прийшов у школу «Pearl High» зі зброєю, він убив і поранив кількох однокласників, але був зупинений директором, який мав при собі Colt 45 калібру. В одному з торгових центрів психопат з дробовиком почав стрілянину, але один з відвідувачів зупинив його, діставши свій Glock 22, чоловікові навіть не довелося стріляти, вигляд спрямованої на нього зброї протверезив психічно хвору людину.
Історія показує, що озброєний соціум може бути більш дисциплінований, ніж беззбройний, і здатний самостійно захистити себе. У той же час у беззбройних людей немає шансів протистояти озброєним нападникам і вони стають легкими жертвами, а поліція не завжди здатна вчасно зреагувати на небезпечну ситуацію і виходить так, що поки правоохоронці прибувають не місце – гине чимало людей.
Український соціум рятує той факт, що в країну не приїжджає така кількість мігрантів, як в успішну Францію чи Німеччину і агресивних релігійних фанатиків в Україні немає. Але велика кількість кримінальних елементів з нелегальною зброєю присутня і якщо озброїти звичайних законослухняних і психічно здорових громадян – це призведе швидше до рівноваги, ніж до відсутності порядку. Навчити людей поводитися зі зброєю, дозволити зберігати і використовувати її – тоді можна отримати здоровий, законослухняний соціум. Сполучені Штати Америки пішли по цьому шляху, і результат вийшов досить непоганий. Можливо, крім бездумного копіювання законів США варто задуматися і про те, щоб перейняти щось дійсно корисне?
[articles_related]