Голова Національного банку України Андрій Пишний повідомив, що вже цього року в Україні можуть з’явитися монети номіналом «шаг», які замінять «копійки». Цей крок є частиною процесу грошової декомунізації та повернення до історичних українських традицій. Про це повідомляє Преса України з посиланням на сайт НБУ.
За словами Пишного, «копійка» має московське походження і є залишком імперської спадщини, тоді як «шаг» — це питомо українська назва дрібної монети, що використовувалася ще в XV–XVI століттях на території Великого князівства Литовського та Речі Посполитої. Він зазначив, що «шаг» активно вживався в українській грошовій лічбі, зокрема під час Гетьманщини та Української Народної Республіки.
Пишний підкреслив, що перехід на «шаги» не потребує додаткових витрат з державного бюджету. Нацбанк планує поступово замінювати «копійки» на «шаги» без вилучення існуючих монет з обігу. Монети «копійка» та «шаг» перебуватимуть в обігу паралельно, а співвідношення між ними залишатиметься 1:1.
Зміни потребують ухвалення відповідних законодавчих актів Верховною Радою України. Нацбанк вже підготував пропозиції щодо внесення змін до законів, зокрема до статті 32 Закону України «Про Національний банк України» та інших нормативних актів, що стосуються грошового обігу.
Перші монети номіналом «50 шагів» можуть з’явитися в обігу вже в першій половині 2025 року. Це стане символічним кроком до відновлення національної грошової традиції та очищення українського грошового обігу від імперських символів.
Водночас, за опитуванням, проведеним одним із популярних месенджерів, 57% українців вважають заміну назви «копійка» на «шаг» не на часі. При цьому 24% повністю підтримують ідею, а 19% поставилися до неї з байдужістю.
Якщо Верховна Рада ухвалить необхідні зміни, Україна зробить ще один крок до відновлення своєї історичної та культурної ідентичності.
Читайте також: В Україні готуються ввести податок на онлай-продажі: що потрібно знати українцям.