Країни “Великої сімки” (G7) розглядають можливість відмови від заклику до союзників обмежувати чи адаптувати ліміт цін на нафту з Росії. Поточний граничний рівень вартості становить 60 доларів за барель, але новий проект комюніке, присвячений третій річниці вторгнення РФ в Україну, не містить конкретних рекомендацій щодо його зміни, повідомляє “Преса України” з посиланням на Bloomberg.
Відхід від початкової риторики
За інформацією Bloomberg, у процесі підготовки документа представники G7 вирішили прибрати пункт, який закликав до подальших фінансових обмежень для Москви. Початковий текст включав доручення міністрам фінансів країн-учасниць розглянути можливість перегляду механізму цінового обмеження, щоб посилити тиск на Кремль.
Джерела, знайомі з переговорним процесом, повідомили Bloomberg, що фінальний текст став значно м’якшим у порівнянні з початковим варіантом.
Дипломатичні розбіжності та вплив Трампа
Західні ЗМІ наголошують, що цей крок збігається зі зростанням розбіжностей між союзниками через політичні ініціативи президента США Дональда Трампа. Він проводить окремі переговори з Росією щодо завершення війни без залучення України та європейських партнерів.
Крім того, остання версія документа значно пом’якшила формулювання щодо гарантій безпеки України. Тепер у ній зазначається, що “сильні гарантії безпеки та інтеграція України в ЄС будуть критично важливі для забезпечення тривалого миру”. Раніше комюніке містило жорсткіші заяви про необхідність довгострокових військових зобов’язань перед Україною.
Також видалено пункт про євроатлантичну інтеграцію України, що викликало занепокоєння серед дипломатів у Європі.
Коригування термінології щодо війни в Україні
G7 традиційно називала вторгнення Росії “незаконною війною”, але в новій версії документа це формулювання змінили на “руйнівну війну, яка почалася з вторгнення РФ в Україну”.
Як повідомляє Financial Times, у США не підтримують використання слова “агресор” у контексті опису Росії в заяві G7, що може ще більше ускладнити узгодження позицій партнерів.
Мюнхенська конференція та майбутні переговори
Міністри закордонних справ країн G7 обговорювали ці питання під час безпекової конференції в Мюнхені. Західні дипломати наголошують, що обговорення проекту комюніке триває, і можливі подальші зміни.
Нагадаємо, що раніше повідомлялося про плани G7 переглянути обмеження на російську нафту з метою зменшення фінансових надходжень РФ. Україна закликала встановити цінову межу на рівні 30 доларів за барель, щоб значно обмежити можливості Кремля фінансувати війну.
Очікується, що остаточний документ буде оприлюднено 24 лютого.
Раніше ми писали про те, що країни G7 планують змінити обмеження ціни на російську нафту.