Site icon Пресса Украины

Вогнепальна зброя всім або нікому

В останні роки в українському суспільстві і парламенті обговорюється питання – чи потрібно легалізувати вогнепальну зброю. У цивілізованих країнах Європи і США право на носіння та використання особистої зброї мають практично всі психічно здорові громадяни. В Україні, не дивлячись на підвищений рівень злочинності, не всі громадяни мають право захищати себе за допомогою бойової зброї. Чи готове українське суспільство дозволити або повністю заборонити використання вогнепальної зброї для самозахисту?

Біженці і терористи в країнах ЄС

В останні роки Європа не один раз здригалася від потужних терористичних актів. І удавані благополуччя і безпека розвинених країн виявилися не таким вже непорушними. Нинішні реалії Євросоюзу це сотні тисяч мігрантів, які прибувають весь час, нелегали, які живуть там роками і нова загроза спокою світу – ІДІЛ. Сьогодні кожен європеєць змушений не втрачати пильність, виходячи за поріг власного будинку. Небезпек безліч: агресивні, не надто розумні і не бажаючі працювати або поважати закони мігранти можуть побити або пограбувати. В кращому випадку – нахамити і штовхнути в метро, що теж не дуже приємно. Не варто забувати і про релігійних фанатиків – послідовників ІДІЛ і подібних організацій. Цілком можливо, що потенційні терористи, живуть по сусідству вже багато років і деякі з них можуть бути корінними європейцями з блакитними очима і світлим волоссям, але це не заважає їм ненавидіти весь цивілізований європейський світ і бажати знищити всі його цінності. В такі неспокійні часи питання про носіння особистої зброї знову стає актуальним. 

І, хоч в Україні поки немає ніяких проблем з терористичними актами, так як країна не дуже цікавить мігрантів, але небезпек, які чатують на вулиці звичайного українця теж чимало. Зростання злочинності, нелегальна зброя, відсутність достатнього досвіду у патрульної поліції –  все це змушує задуматися про особисте озброєння. Правда, про озброєння залишається тільки думати, так як закони України поки не дозволяють носити з собою щось серйозніше ніж малоефективні газові пістолети.

Наприклад, в Сполучених Штатах немає ніяких проблем з власним озброєнням і самозахистом, законодавство дуже лояльно до власників зброї. Власник приватного будинку в США цілком може мати хорошу колекцію автоматичної зброї в підвалі і, при необхідності та належному умінні, відбивати атаки цілого загону терористів хоч весь день. В Україні з легальної купівлею зброї все набагато складніше і доводиться обмежуватися лише дозволеними засобами самозахисту, а їх число досить невелике. Правоохоронні органи далеко не завжди можуть захистити громадян країни від небезпеки і, потрапляючи в неприємну ситуацію, не доводиться сподіватися, що поліцейська машина приїде вчасно. І, хоч в Україні немає такої кількості мігрантів – надто неврівноважені або агресивні люди деколи трапляються.

 Альтернатива вогнепальній зброї

Одним з популярних товарів для самозахисту в Україні є газова зброя, в основному це пістолети і револьвери. Ціна такої зброї – до чотирьохсот доларів, а ефективність, як вважають експерти, – нижче середнього. Фахівці впевнено заявляють, що з подібною зброєю набагато легше роздратувати людину, ніж зупинити або сильно налякати. Більш ефективним засобом буде травматична зброя, але отримати дозвіл на неї набагато складніше, ніж на газову і цей дозвіл можуть отримати лише деякі категорії громадян, наприклад: журналісти, військовослужбовці, члени громадських організацій та правоохоронних органів. Та й ефективність від пострілу гумовою кулею також може бути не надто велика, так як грубий зимовий одяг вона може і не пробити. Прості громадяни змушені задовольнятися можливістю покупки не надто ефективного пневматичного пістолета, балончика або електрошокера. Правда і з електрошокерами є складнощі, не можна, щоб потужність приладу перевищувала моделі, які використовує поліція. Але й цей засіб самозахисту стає абсолютно непотрібним в холодну пору року, коли все тіло закрите одягом. 

Нелегальна зброя «гуляє» по країні

Якщо сказати коротко – простому українцю нічим захищати своє життя і майно крім власних умінь, кулаків і підручних засобів. А якщо згадати про те, що рівень злочинності в останні роки значно виріс – поведінка лідерів країни виглядає досить дивною. Розмови про прийняття нових законів, які дозволять людям купувати зброю легально, ведуться вже давно, але ніяких відчутних результатів це не дало і досі. А в цей же час з східних областей нелегальну зброю вивозять вже давно і у великих кількостях, і в різних містах періодично вибухають незаконно привезені гранати. Вже кілька років вогнепальна зброя вільно гуляє по країні і з її допомогою скоюють злочини. Варто згадати, що в країнах, де механізми купівлі вогнепальної зброї більш прості – рівень злочинності набагато нижчий. Адже, якщо людина задумається про те, що в оточуючих з собою може бути бойовий пістолет або револьвер – це дещо зменшить  запал і агресію, це підтверджено практикою в багатьох розвинених країнах.

Як захистити себе, коли поліція не здатна робити це ефективно

В Україні активно захищати себе, своїх близьких і своє майно зі зброєю в руках – все ще незаконно. Часто той, хто навіть без зброї намагається захистити себе або своє майно може отримати набагато більші проблеми з законом, ніж той хто нападає. І залишається або відвідувати спеціальні секції, де вчать самозахисту за допомогою власних рук і підручних засобів, або продовжувати сподіватися на захист закону та правоохоронних органів. Є надія, що закони змінять та дозволять громадянам відчувати себе в безпеці, але надія ця слабшає з кожним роком.

Як правило, в цивілізованих західних країнах узаконено право на носіння та використання вогнепальної зброї з метою самозахисту. В Україні офіційно вогнепальну нагородну зброю мають політичні еліти і депутати, окремі активісти, які мають заслуги перед державою. Друга категорія українців нелегально зберігає у себе зброю, часто привезену із зони АТО. Тому українське суспільство має вирішити питання: або заборонити користуватися вогнепальною зброєю всім без винятку, або легалізувати його і дати право користуватися всім. Питання лише в тому – чи готове українське суспільство до легалізації вогнепальної зброї.

[articles_related]

Exit mobile version