RSS
App Store Google Play
Больше информации
Реклама
Актуально
  • У Зеленского не планируют наступлений на Донбассе
  • Тихановская запланировала встречу с Зеленским
  • Журналисты рассказали о недвижимости Вакарчука

Електронний цифровий підпис: різниця між ЕЦП, КЕП чи УЕП?

zmxn 20 марта 2021, 10:28

Система державних онлайн-торгів через свою специфіку повинна мати можливість автентифікувати особу учасника торгів та підтвердити, що конкретний учасник підписав подання пропозиції, прийняв умови та виконав вимоги до участі у тендері. Особливою необхідністю в ЕСЗ, з огляду на безпеку, є важливість запобігання неочікуваному зміненню поданої інформації або самої пропозиції.

Серед користувачів системи Прозорро існують регулярні непорозуміння, що є прийнятним електронним підписом. Плутанина виникає через невірне трактування «електронного підпису» та «цифрового підпису»: ці терміни мають суттєві відмінності. Хоча всі технології цифрового підпису є електронними підписами, не всі електронні підписи є цифровими підписами. Визначення цифрового підпису гарантує використання криптографічних методів для кодування та декодування переданих даних. Кваліфікація відкритих ключів - найпоширеніший тип цифрового підпису та вважається самим захищеним варіантом.

Електронний цифровий підпис 

Електронний цифровий підпис (ЕЦП) – це електронний аналог «живого» підпису, що захищений криптографічним кодуванням, і забезпечує унікальне перетворення електронних данних, до яких цей підпис додається. Накладення ЕЦП відбувається лише у комплекті з особистим ключем, а перевіряється з боку адресату через протокол відкритого ключа.

ЕЦП застосовують люди, що у своїй роботі дотичні до електронного документообігу та безпосередні учасники системи електронних закупівель. Пересічний громадянин також може використовувати ЕЦП з огляду на зручність інструменту під час отримання довідок з державних установ, подання декларацій, тощо. Вагомими перевагами ЕЦП є автоматичне підтвердження власника інформаційних даних та гарантія цілісності електронних документів не тільки на внесення змін, але і на їх відкриття, прочитання чи дублікацію.

Оскільки цифрові підписи є безпечним засобом контролю за джерелом походження інформації та гарантією її недоторканності, це прекрасний інструмент для підвищення інформаційної безпеки у сфері державних закупівель. Але навіть серед користувачів системи існує нерозуміння різниці між УЕП та КЕП, як варіаціями різного рівня захисту цифрового підпису.

УЕП чи КЕП?

УЕП – це удосконалений електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті та використовується у прозорій системі. Закон України «Про електронні довірчі послуги» чітко визначає різницю між КЕП та УЕП. Удосконалений варіант підпису створюється шляхом унікального криптографічного перетворення електронних даних та має додатковий особистий ключ, що ідентифікує власника підпису та дозволяє виявити порушення цілісності цих файлів.

На відміну від УЕП, кваліфікований електронний підпис (КЕП) – це підвищений рівень безпеки, що має в основі кваліфікований сертифікат відкритого ключа і зберігається виключно на захищеному носієві. Визначити яким типом ключа ви користуєтесь можна на офіційному державному порталі  czo.gov.ua. У меню стосовно довірчих послуг можна вільно перевірити електронний підпис шляхом завантаження примірного підписаного файлу. Вам буде відкрито інформацію щодо типу носія та рівня захисту. У полі підпису (важливо) буде визначення удосконалений чи кваліфікований. Якщо документ було скріплено КЕП, то у типі підпису буде зазначено кваліфікований і як тип носія – захищений. Зверніть увагу, сертифікація обох варіантів електронних підписів є кваліфікованою, тому будьте уважні під час читання.

Відповідно до пункту 1 Постанови №193 від 03.03.2020 до кінця 2021 року приватні бізнесмени мають право застосовувати у своїй діяльності УЕП або КЕП на власний розсуд, а отже, Замовник, що вимагає у своїй ТД використання виключно КЕП, свідомо знижує конкуренцію на своєму тендері.


Больше информации
Комментарии 0

Только зарегистрированные пользователи могут оставлять комментарии.