RSS
App Store Google Play
Больше информации
Реклама
Актуально
  • 4 популярных мифа о Форексе
  • Путин о Минских соглашениях: Нравится не нравится - терпи моя красавица
  • Писатель прокомментировал озвученные потенциальные жертвы Украины в случае войны

Щодо судово-конституційної кризи

595

ЯК НАМ ВИЙТИ З СУДОВО-КОНСТИТУЦІЙНОЇ КРИЗИ?

Вихід з СУДОВО-КОНСТИТУЦІЙНОЇ КРИЗИ, що виникла в Україні, і виникає час від часу і в інших країнах, можливий лише на основі соціально-натуралістичної доктрини природного права.

На жаль, в Україні сьогодні відсутній "механізм" реагування на свавільні рішення Конституційного Суду, оскільки однозначно у позитивному законодавстві, зокрема в статті 151-2 Конституції України закріплено так: "Рішення та висновки, ухвалені Конституційним Судом України, є обов’язковими, остаточними і не можуть бути оскаржені".

Це положення явно є відображенням такої позитивістської концепції конституційного судівництва, згідно з якою презюмується, що рішення конституційного суду a priori не можуть бути свавільними. З цього положення випливає, зокрема, хибне тлумачення, що будь-яка протидія свавіллю Конституційного Суду може розцінюватися як посягання на його незалежність. До речі, концепція конституційного судівництва, запропонована Гансом Кельзеном, не містить відповіді на питання: як протидіяти свавільним рішенням конституційних судів?.

Ця позитивіська концепція не узгоджується з соціально-наьтуралістичною доктриною природного права, згідно з якою ніхто не може відступати від принципу верховенства законів природного права, тобто чинити свавілля, а якщо чинить таке свавілля, то мають застосовуватися "механізми", зокрема правові, протидії цьому свавіллю, засновані на законах природного права.

Згідно із соціально-натуралістичною концепцією природного права, НІХТО НА СВІТІ НЕ МАЄ ПРАВА НА СВАВІЛЛЯ, ТОБТО НА ПОРУШЕННЯ ЗАКОНІВ ПРИРОДНОГО ПРАВА, А СТВОРЕНЕ СВАВІЛЛЯ ПІДЛЯГАЄ ПРОТИДІЇ, КИМ БИ ВОНО НЕ ТВОРИЛОСЯ.

Проте правовий "механізм" протидії свавіллю Конституційного Суду сьогодні в Україні відсутній, і через його відсутність створилася СУДОВО-КОНСТИТУЦІЙНА КРИЗА.

Отже, вихід з цієї кризи можливий через створення правового "механізму" перегляду свавільних рішень Коституційного Суду України.

Для цього потрібно, наприклад, викласти ст. 151-2 Конституції України так: "Рішення та висновки, ухвалені Конституційним Судом України, що реалізують принцип верховенства права, є обов’язковими. Рішення Конституційного Суду можуть бути переглянуті в установленому законом порядку на предмет відповідності їх принципу верховенства права".

Для реалізації цього положення має бути встановлений законодавчо порядок перегляду рішень Конституційного Суду України на предмет відповідності їх конституційному принципу верховенства права.

Створення правового "механізму" протидії рішенням Конституційного Суду, що є сваільними, тобто не відповідають конституційному принципу верховенства права зробить неактуальною проблему залежності суспільства від свавілля і помилок суддів Конституційного Суду.

Комментарии0

Только зарегистрированные пользователи могут оставлять комментарии.