RSS
App Store Google Play
Больше информации
Реклама
Актуально

Nobeldagen або «Нобелівський день»

Марина Кондратенко 10 декабря 2017, 18:32
1115

Сьогодні - 10 грудня вже традиційно відбувається урочиста церемонія вручення Нобелівських премій. Жителі Стокгольму з гордістю називають цей день Nobeldagen («Нобелівський день») на честь засновника премії, відомого шведського хіміка, інженера та винахідника Альфреда Нобеля (відомий світу як винахідник динаміту, хоча мав понад 350 інших винаходів).

Цього року було зареєстровано 318 кандидатів (в т.ч. 103 юридичних особи), з яких ще в жовтні було обрано переможців у різних номінаціях. Лауреатом Нобелівської премії з економіки за особливий внесок у вивчення процесів прийняття рішень обрали Річарда Талера. Премію миру -2017 вручили міжнародній кампанії ICAN (виступає за ліквідацію ядерної зброї). Премія з літератури - у британця К. Ішіґуро. Нобелівська премія з фізики – у вчених Р. Вайс, Б. Бариш та К. Торн за виявлення гравітаційних хвиль детектором LIGO. В хімії відзначили Ж. Дюбоше, Й. Франка та Р. Хендерсона «за розвиток кріоелектронної мікроскопії з високою роздільною здатністю для визначення структури біомолекул в розчині». Нобелівська премія в області медицини і фізіології присуджена Дж. Холл, М. Росбаш і М. Янг за відкриття молекулярного механізму, що контролює циркадні ритми (т.зв. біологічний годинник). За словами голови Нобелівського фонду Карл-Хенріка Хельдіна, до кожної премії додається і грошова винагорода у розмірі близько 8 млн. шведських крон. Так,

Отримати найпрестижнішу премію століття – це шалений успіх для вченого чи діяча. По-перше, це визнання, плюс важко переоцінити значення відзнаки для подальшої кар’єри переможця. Та, мабуть, не менше значення Нобелівської премії і для країни, яка автоматично отримує додаткові бонуси та інтелектуальну перевагу. Зі кількістю переможців, на сьогодні позиції лідерів у Сполучених Штатів Америки, Великобританії та Німеччини. Україна, на жаль, не може похвалитися топовими позиціями в цьому рейтингу, тим не менш, серед лауреатів та номінантів Нобелівської премії були вихідці з України. Так, наприклад, Нобелівську премію з літератури минулого року отримав американський співак Боб Ділан (Роберт Аллен Ціммерман). Є підтвердження, що в Боба українське коріння (бабуся й дідусь з Одеси виїхали до США).

На території сучасної України народилися такі майбутні Нобелівські лауреати:

Вчилися і працювали в Україні:

Варто згадати і про Івана Буніна, лауреата премії з літератури, який 15 років жив в Україні, зокрема в Одесі, Полтаві. Володів українською мовою та перекладав твори з української на інші мови.

Серед номінантів на Нобелівську премію, які так і не отримали омріяну нагороду, були українці І. Франко, П. Тичина, В. Стус, О. Гончар, М. Бердяєв, Б. Олійник, Мустафа Джемілєв та інші.

Будемо сподіватися, що у переліку лауреатів Нобелівської премії 2018 року з’явиться й Україна. 

Комментарии0

Только зарегистрированные пользователи могут оставлять комментарии.