У Європейському Союзі посилюється занепокоєння через перспективу нових мит, які планує запровадити адміністрація Дональда Трампа. Якщо угоди з Вашингтоном не буде досягнуто найближчим часом, Брюссель готується до рішучої економічної відповіді, повідомляє “Преса України” з посиланням на Bloomberg.
Переговори в глухому куті: ризик 30% мит
За даними Bloomberg, більшість країн-членів ЄС все ще сподіваються знайти компроміс із США до 1 серпня — дати, з якої можуть набути чинності нові мита в розмірі 30% на значну частину європейського експорту. Переговори, що відбулись у Вашингтоні минулого тижня, не принесли прориву, і консультації триватимуть ще щонайменше два тижні.
Очікується, що США запровадять загальний тариф, який перевищуватиме 10%. Лише окремі категорії товарів — авіаційне обладнання, деякі медичні засоби, дженерики та певна техніка — можуть отримати тимчасові винятки. Також обговорюються квоти на імпорт солі та алюмінію та обмеження для поставок з ринків надлишкової пропозиції.
Джерела в ЄС зазначають, що навіть досягнення угоди потребуватиме особистого погодження з Трампом, чия позиція поки лишається невизначеною.
Контрзаходи Брюсселя: плани вже готові
На тлі невизначеності ЄС готує комплексну відповідь. Посли країн Євросоюзу зустрінуться наступного тижня для розробки плану дій у разі провалу домовленостей. Проте для запровадження заходів у відповідь знадобиться політичне схвалення лідерів блоку, оскільки на кону — мільярди євро експорту.
Трамп уже повідомив Брюссель про запровадження з 1 серпня 30% мит на більшість товарів з ЄС. Додатково вже діють 25% тарифи на автомобілі та автозапчастини, а також підвищені мита на сталь і алюміній. Європейський експорт постраждав на суму близько 380 млрд євро, що становить майже 70% усіх поставок до США.
Відповідь ЄС: політичні сигнали і економічні важелі
У відповідь Євросоюз вже затвердив першу хвилю можливих мит на товари зі США на суму 21 млрд євро. Вони можуть бути введені оперативно й спрямовані на продукцію зі штатів, які мають політичне значення — зокрема, соєві боби з Луїзіани, птицю, мотоцикли та інші аграрні позиції.
Додатково готується пакет нових обмежень на суму 72 млрд євро, який охоплює товари, такі як літаки Boeing, американські авто та алкоголь. Євросоюз також розглядає нетарифні заходи: обмеження держзакупівель, експортний контроль і заходи щодо компаній, які отримують держпідтримку у США.
Раніше ми писали про те, що ЄС змінить правила зберігання газу через війну з Росією.