12 липня є важливим днем для православних вірян, адже в цей день вшановують подвиги двох мучеників — Феодора Варяга і його сина Іоана. Їхні героїчні вчинки стали символом християнської віри та мужності в Київській Русі. Свято також відоме під красивою народною назвою «Великі роси», адже цього дня на землі утворюється велика кількість роси, що має символічне і цілюще значення. У цьому матеріалі розглянемо значення свята, традиції, прикмети та обряди, що супроводжують 12 липня, а також детальніше дізнаємось про звичаї та заборони цього дня, повідомляє “Преса України” з посиланням на PolitExpert.
Що за свято 12 липня: новий та старий стиль
12 липня, згідно з новим календарем української православної церкви, є святом мучеників Феодора Варяга і його сина Іоана. Вони стали першими християнськими мучениками на території Київської Русі. Історія їхнього життя не є дуже детальною, однак літописи свідчать, що Феодор був родом з Візантії, де прийняв християнство, а його скандинавське ім’я — Тор або Утор, поступово змінилося на Феодор.
У період правління князя Володимира Феодор переїхав до Києва, де активно проповідував християнство, а його син Іоан також став ревним послідовником віри. Обидва стали жертвами язичників, котрі, спробувавши принести в жертву Іоана, натрапили на рішучий спротив батька. Феодор відмовився віддати сина і відкрито викривав язичницьких богів. Це стало причиною їхнього мученицького загибелі.
Згідно з переказами, мужність Феодора та Іоана залишили глибокий слід у князя Володимира, що в подальшому вплинуло на його рішення прийняти християнство. Окрім того, є думка, що Десятинну церкву, одну з перших християнських церков Київської Русі, князь побудував на місці дому Феодора. Археологи підтвердили це відкриття в 1908 році, знайдений зруб міг належати саме цьому дому.
Цього дня церква вшановує не тільки святих Феодора та Іоана, а й інших мучеників та святих:
- мучеників Прокла та Іларія;
- преподобного Михайла Малеїна, ігумена;
- мученицю Голендуху Перську;
- преподобного Іоанна і Гавриїла Святогорців;
- преподобного Паїсія Святогорця;
- ікону Божої Матері “Троєручиця”.
Раніше цього дня в старому календарі вшановували апостолів Петра і Павла.
Традиції та прикмети 12 липня
День 12 липня у народі також відомий під назвою «Великі роси». Це не тільки природне явище, але й важлива частина народної традиції, яка має велике значення для здоров’я. Роса, що випадає в цей день, вважається особливо цілющою. Вірять, що вона має здатність очищати тіло і душу, тому люди часто прагнуть пройти по росі босоніж або вмитися нею, щоб отримати зцілення від хвороб, зміцнити зір, зберегти молодість і отримати захист від пристріту.
Вважається, що ця роса володіє особливою силою. Її використовують не тільки для очищення, а й для залучення благополуччя. Багато людей в цей день займаються збором цілющих трав, адже вони набирають найбільшу силу саме на 12 липня. За народними віруваннями, це також хороший час для початку важливих справ, примирення між людьми, укладання угод і благодійності.
На 12 липня існують прикмети, за якими можна дізнатися, що чекає на людей в майбутньому:
- Якщо роси багато вранці — це передвістя гарної погоди і спекотного літа.
- Якщо ж роси немає — чекайте на дощі та негоду.
- Туман вказує на поганий врожай, а якщо бджоли голосно дзижчать, це знак спекотного серпня.
- Кількість грибів у лісі передвіщає наближення холоду.
- Якщо 12 липня виявиться холодним, це може означати, що зима буде суворою.
Цей день також є хорошим часом для того, щоб допомогти нужденним, зробити добру справу або поділитися своїм благополуччям. Чесність і відкритість в справах сьогодні принесуть удачу.
Раніше ми писали про те, що в Україні призначили нове державне свято.