Site icon Пресса Украины

Україна переживає дефіцит брухту, попри зростання його експорту

Ілюстративне фото

Україна переживає дефіцит брухту, попри зростання його експорту

З початку 2000-х років в Україні спостерігається значний дефіцит металобрухту. Однак, після початку широкомасштабної війни та тимчасової окупації південних і східних регіонів, ситуація ще більше погіршилася, а дефіцит брухту зріс через руйнування промислових підприємств, повідомляє “Преса України” з посиланням на PolitExpert.

Зростання експорту металобрухту

Незважаючи на дефіцит, експорт металобрухту з України демонструє значне зростання. У 2024 році Україна значно збільшила вивіз металобрухту, який досягнув позначки 293 тисяч тонн, що на 61% більше, ніж у 2023 році. Гужва зазначив, що, якби цей брухт був перероблений в Україні, країна могла б отримати 1,5 мільйона тонн металопродукції, що принесло б додатково 2 мільярди гривень.

Проблеми з експортом та недоотримані доходи

Однак, український бюджет не отримав навіть митних надходжень від цього експорту. Більшість металобрухту було експортовано до країн Євросоюзу, звідки його реекспортували до Туреччини та Індії. Ці країни активно купують дешеву енергію з Росії, що також ускладнює ситуацію для української економіки.

“Цей брухт потрапляє не на європейські металургійні заводи, а до конкурентів, таких як Туреччина та Індія. Європейська асоціація Eurofer стурбована цією ситуацією і розглядає введення певних зборів, щоб зупинити реекспорт українського брухту”, — зазначив Гужва.

Збільшення експорту в 2025 році

У 2025 році тенденція до зростання експорту продовжується: вже за перший квартал експорт брухту зріс на 32%. Водночас в Україні зберігається стратегічний дефіцит брухту, який є важливим для металургії та декарбонізації.

Збереження сировини для внутрішніх потреб

Гужва підкреслив, що світ поступово вводить обмеження на експорт брухту. Це стосується і ЄС, який активно працює над зменшенням залежності від цього виду сировини, а також країн, що прагнуть до екологічно чистіших виробничих технологій.

Загалом, 77% світового обсягу сталі виробляється в країнах, які вже ввели або планують впровадити обмеження на експорт металобрухту. Це створює додаткові бар’єри для України.

Перспективи для української економіки

У таких умовах експерт вважає, що Україні доцільніше експортувати вже готову сталь, вироблену з брухту, а не сам брухт. Оскільки металургійні підприємства є одними з найбільших платників податків в Україні, це допомогло б залучити більше доходів до державного бюджету.

Підсумовуючи, Гужва зазначає, що Україна повинна зберігати металобрухт для власних потреб, що сприятиме подальшій переробці та розвитку внутрішньої металургії.

Також ми писали про що дефіцит антисептиків в Україні подолано.

Exit mobile version