Китайські вчені змогли успішно клонувати двох макак. В той час, як одні говорять про прорив у науці, інші насторожились, що експеримент проведуть на людині.
Новину передає «Преса України».
Команда китайських дослідників під керівництвом Кьюангом Саном (Qiang Sun) знайшла спосіб застосувати метод клонування, який раніше був застосований для клонування вівці Доллі, на приматах. В Інституті нейронауки Китайської академії наук у Шанхаї був проведений експереминт, результатом якого стало народження двох клонованих самок макак.
Їм дали імена Чжун Чжун і Хуа Хуа. Дитинчата з’явились на світ 8 та 6 тижнів тому, відповідно. Вони стали першими приматами, яких клонували за допомогою технології перенесення ДНК. Вчені удосконалили методику клонування Доллі, додавши антибіотики трихостатін А та медіангерна РНК, які допомогли належним чином розвинути ДНК. Зокрема, це допомогло виробити сотні генів, необхідних для успішного ембріонального розвитку.
Варто зазначити, що в ході дослідження вчені «вживили» 79 ембріонів 21 сурогатним самкам. Шість сурогатів завагітніли, а клони Чжун Чжун і Хуа Хуа стали єдиними дитинчатами, які вижили.
Доктор Девід Кінг, директор лобі-групи Human Genetics Alert заявив, що стурбований, адже цю методику згодом захочуть перевірити на людині.
«Я впевнений, що знайдуться охочі вкласти гроші у такий експеримент з людиною. Звісно, якщо це станеться, якщо клонувати людську дитину вдасться – це буде прорив у науці. Безумовно, буде створений ринок людських клонів», – прокоментував він.
Тим часом китайські вчені заявляють, що їх мета – вивчення популяцій мавп для дослідження хвороб людини. Генетично макаки знаходяться ближче до людей, ніж миші, тому результати дослідження на цих приматів частіше застосовуються для вирішення тих чи інших питань, пов’язаних з людиною.
Ще одну думку з приводу клонування людей висловив Пітер Ендрюс, професор кафедри біомедичної науки Університету Шеффілда.
«Так, успішне клонування мавп може бути кроком до клонування людини. З точки зору біології людини, у Великій Британії та багатьох інших країнах заборонено клонувати людину. Я не думаю, що хтось наважиться на такий експеримент», – пояснив він.