У розпал зимових холодів перед українським урядом постало питання – як до кінця зими забезпечити тепло в оселях в районах прилеглих до зони АТО. Збої в подачі електрики та опалення можуть статися через те, що активісти блокують рух вантажних поїздів залізниці по шляху проходження в окуповану частину Луганської області. Блокування активістами «Самопомочі» залізниці в районі Бахмута припинила можливість поставок вугілля з ОРДЛО через що можуть початися перебої в роботі Луганської ТЕЦ. Заручниками ситуації, яка склалася може стати не тільки український уряд, а й прості люди, які проживають в прикордонних з зоною АТО областях.
Хто рубає «сук» на якому сидить уряд
Якщо врахувати, що акція блокування залізниці в Бахмуті ставила за мету припинити торгівлю з ОРДЛО, то ця задача не вирішена. Ті, хто користувався цією гілкою залізниці, вже давно знайшли інші транспортні шляхи, які ведуть в окупований Донбас. А ось відрізати українську територію від поставок рідкісних марок вугілля вдалося успішно. Ситуація нагадує історію, коли людина сидить на гілці дерева, рубає її і з гуркотом і захопленням падає вниз. Але так званий «сук дерева» є місцем, на якому сидить не опозиційна «Самопоміч», а представники провладного Кабміну. Так як за забезпечення українців відповідає уряд, то опозиції зараз дуже вигідно загострити енергетичну ситуацію в Україні. Можливо опозиційна «Самопоміч» не має нічого особистого проти простих українців, а всього лише намагається розхитати крісло під прем’єр-міністром Гройсманом та його заступниками, які представляють інтереси коаліції.
Коріння проблеми блокування залізниці
Існує версія, згідно з якою «Самопоміч» блокує торговельні шляхи з ОРДЛО, у відповідь на те, що лідера цієї парламентської партії мера Львова Андрія Садового намагаються зробити крайнім за екологічну проблему, пов’язану з переповненістю відходами грібовічевского звалища. Після закриття міського звалища влада Львова марно намагалася організувати вивіз сміття на звалища інших областей Укаїни. Але як повідомив мер Львова Садовий, незабаром місцева влада інших регіонів почала відмовляти йому в допомозі і не приймала львівське сміття. Так що блокування залізниці з боку «Самопомочі» можна вважати відповіддю на блокування вивезення сміття за територію Львова. Тоді виходить, що розблокування залізниці в районі Бахмута може бути вирішене шляхом допомоги Кабміну в усуненні львівської екологічної катастрофи за допомогою утилізації та вивозу сміття.
Якщо йти за цією логікою то, спочатку лютого український Кабмін зробив перший крок і почав сприяти міській владі Львова. Приблизно два тижні тому сам президент України дав вказівки Кабміну, щоб почати відновлювати закритий до цього сміттєвий полігон під Львовом. Незабаром прем’єр-міністр відрапортував, що для вирішення проблеми все готово – техніка прибула, люди чекають команди, щоб почати утилізувати відходи. За логікою речей «Самопоміч» повинна була відреагувати на такий жест уряду початком відмови від блокування залізниці. Але цього поки не відбулося. Мабуть блокування активістів має більш глибокі «корені» або просто активісти увійшли у смак і намагаються отримати взамін щось більше, ніж, допомога уряду у вивезенні сміття.
Протистояння «Самопомочі» і Кабміну
Якщо вдатися до здорового глузду, то блокування поставок вугілля з районів ОРДЛО потрібно починати після закінчення опалювального сезону. Чекати до цього моменту залишилося не більше двох місяців. Щоб відмовитися від вугілля з ОРДЛО потрібно підготуватися до нового опалювального сезону – провести модернізацію вугільних котелень, закупити вугілля за кордоном. Але активісти вибрали момент, коли навіть на закупівлю вугілля за кордоном потрібно ті ж два місяці, які залишилися до кінця опалювального сезону. При цьому вже через тиждень-два в прикордонних з АТО районах почнуться серйозні перебої з опаленням і подачею електроенергії, а більшість промислових підприємств можуть просто зупинитися.
Яку мету ставить «Самопоміч» можна зрозуміти зі слів її депутата Єгора Соболєва, які він виголосив від імені активістів блокади. Соболєв заявив, що активісти чекають від уряду чіткого і ефективного плану, згідно з яким українська енергетика стане незалежною від агресора. За його словами, якщо уряд не здатний розробити і впровадити такий план, йому варто покинути стіни Кабміну.
Таким чином, можна зробити висновок, що блокування активістами торгових шляхів і поставок вугілля ставить перед собою завдання зміни чинного Кабміну. Інакше кажучи, «Самопоміч» домагається відставки уряду і прем’єр-міністра Володимира Гройсмана. Чим закінчиться це протистояння для парламентаріїв – важко прогнозувати. А ось для простих людей такий «вугільний шантаж» може обернутися відсутністю тепла в оселях, зупинкою низки підприємств і гуманітарною катастрофою. Якщо додати сюди проект постанови «Батьківщини» про відставку прем’єр-міністра Гройсмана, то опозиція має всі шанси сформувати новий Кабмін з урахуванням своїх інтересів. Але для цієї мети доведеться довести ситуацію з поставками вугілля з ОРДЛО до крайньої «точки неповернення», коли уряд не зможе вже вжити жодних заходів щодо поліпшення енергетичної ситуації в зоні розмежування АТО.
Той факт, що «вугільний шантаж» уряду віддає присмаком гуманітарної катастрофи, поки-що опозицію не хвилює. До того ж, будь-які промахи Кабміну Гройсмана опозиція завжди зможе використовувати собі на користь.
[articles_related]