Site icon Пресса Украины

Телефонне привітання Трампа перетворилося в домовленості з Путіним

Є така стара пісня «Подзвони мені, подзвони», в якій йдеться про важливість телефонної розмови між двома людьми. Якщо вже люди не можуть з якоїсь причини зустрітися і поговорити, вони вдаються до телефонної розмови. Правда, у такій телефонній розмові важко зрозуміти настрій співрозмовника, вловити реальні емоції. Після недавньої телефонної розмови президента США Дональда Трампа з главою РФ Володимиром Путіним багатьох кого з експертів в Росії та Україні цікавить питання – про що могли домовитися лідери двох держав. Судячи з того, що розмова тривала більше 40 хвилин президентам США і РФ було що обговорити напередодні їх першої офіційної зустрічі.

Подзвони мені подзвони…

Напередодні телефонної розмови глав держав прес служба президента РФ запевняла, що Путін хоче всього лише привітати Трампа з його офіційним вступом на посаду президента США. Також повідомлялося, що не варто очікувати від першої розмови президентів США і РФ по телефону незалежних рішень питань по всьому периметру взаємин. Але судячи з опублікованого змісту переговорів Трампа і Путіна, лідери торкнулися усієї геометрії своїх міжнародних відносин і навіть вийшли за межі цих площин. 

Якщо відкинути класичне формулювання про те, що США і Росія мають намір вибудовувати рівноправні і взаємовигідні відносини, то крім цього президенти встигли обговорити безліч міжнародних геополітичних питань. Лідери США і Росії обговорили загострення ситуації на Близькому Сході, торкнулися вічного палестино-ізраїльського конфлікта. Глави держав обговорили питання ядерних пріоритетів Ірану і Північної Кореї – країн які активно розвивають ядерний потенціал. Також в телефонній розмові обговорювалися головні причини кризи в Україні.

Головною темою, яка може об’єднати зусилля США і РФ стала боротьба з міжнародним тероризмом. На цьому тлі було запропоновано координувати дії двох держав з метою усунення терористів ІДІЛ, які базуються в Сирії. Примітно, що в бесіді Трампа і Путіна тема зняття санкцій з Росії не обговорювалася. Але ось що цікаво – буквально на наступний день після телефонної розмови президентів США і РФ прес-секретар Білого дому Шон Спайсер оголосив нову умову, яка дозволить зняти санкцій з Росії. За словами спікера адміністрації президента США зняти санкції з РФ може допомогти спільна боротьба Росії і США проти терористів ІДІЛ. І тут не зовсім зрозуміло – адже офіційно в телефонному режимі Трамп і Путін тему санкцій не зачіпали. Але мабуть Трамп сподівається, що тема зняття санкцій для Путіна дуже важлива і це певний козир для вирішення зовнішніх проблем США.

Торг недоречний

Ще до інавгурації Трамп заявив, що може розглянути питання скасування санкцій щодо Росії, якщо Кремль погодитися скоротити свій ядерний потенціал. Таку пропозицію Трампа можна вважати дещо несподіваною і навіть дилетантською. Адже економічні санкції проти РФ конгрес США ввів через анексію Криму. Тому скасовувати санкції в обмін на якісь інші умови нелогічно. Але Трамп діє не як політик, а як і раніше, як бізнесмен. Він заочно запропонував Кремлю скоротити ядерний потенціал в обмін на скасування санкцій. Але ядерна зброя для путінської Росії це єдиний козир і аргумент у протистоянні з США і цивілізованим співтовариством.

В економічному плані Росії практично неможливо зрівнятися з США, а ось в кількості ядерного арсеналу Путін завжди буде радий пограти мускулами. Так що скасування санкцій в обмін на скорочення ядерного потенціалу для Кремля занадто нерівноцінна угода. У підсумку Москва відмовилася скорочувати свій ядерний потенціал, посилаючись на те, що це може порушити ядерну рівновагу між США і РФ. Сам Кремль заявив, що неправильно було б пов’язувати такі різні питання як скорочення ядерного арсеналу в обмін навіть на значне зняття санкцій з Росії. Як говорив відомий літературний персонаж з роману «Дванадцять стільців» боязкий «гігант думки» Кіса Вороб’янінов – «торг тут не доречний!». Але ж і справді в будь-яких політичних переговорах виникає питання, коли одна сторона нав’язує щось нібито вигідне іншій стороні. Але в якийсь момент розум бере верх і вимовляється крилата фраза: «торг тут не доречний!». Правда цей вислів може означати як відмову, так і претензію на високі ставки в політичних домовленостях.

Інша справа, що для третьої сторони угоди – України пропозиція скорочення ядерної зброї і зняття санкцій прозвучало, як можливість здачі її інтересів в обмін на інтереси ядерного протистояння США і РФ. Трамп, як недосвідчений політик і досвідчений бізнесмен, намагається виторгувати для США нерівноцінні умови угоди. Але головне в санкціях США проти Росії, це чітка позиція Америки, як гаранта безпеки в світі. Санкції США це інструмент захисту не тільки України, але і зовнішнього курсу США, а значить «торг тут недоречний». Про це і заявляють конгресмени США – або Росія припиняє військову агресію і анексію України, або санкції будуть тривати.

Трамп мислить як звичайний бізнесмен, він упевнений, що найголовніше питання для Путіна – це зняття економічних санкцій з РФ. Адже напередодні чергових виборів президента РФ в 2018 році росіяни будуть чекати, перш за все, економічного зростання та покращення добробуту, а не звітів про гучні геополітичних досягнення Кремля. Але Путін мислить зовсім інакше, його не дуже турбує внутрішня економічна криза в РФ. Головне завдання для Путіна, повернутися в геополітичну співдружність наддержав, в якій обговорюються і вирішуються питання розділу сфер політичного впливу в усьому світі з урахуванням голосу Росії.

[articles_related]

Exit mobile version