Вчені з Новосибірського держуніверситету (НГУ) та Інституту цитології і генетики СВ РАН створили у лабораторних умовах клітинну лінію хвороби Хантінгтона.
Про це повідомляють російські ЗМІ, новину передає «Преса України».
Створена клітинна лінія приводить до розпаду особистості та пов’язана з мутацією в гені huntingtin. У нормальному гені є ділянка, що складається з декількох повторів триплетів CAG. У здорових людей такі повтори нараховуються від 9 до 35, проте у хворих число повторів збільшується: більше 36.
«Щоб створити клітинну лінію хвороби Хантінгтона дослідники внесли мутацію в нормальні клітини, подовживши тракт CAG-повторів за допомогою сучасної технології редагування генома CRISPR/Cas9», – повідомили у прес-службі НГУ.
Коли біологи отримали фібробласти з мутацією, то вони їх репрограмували в стовбурові клітини. Після цього вони можуть перетворюватися в усі типи клітин. Таку клітинну лінію створили для того, щоб зрозуміти, чому всі клітини організму людини, крім нейронів стріатума можуть боротися з хворобою Хантінгтона. Вчених також цікавило питання, чому нейрони стріатума починають гинути тільки в віці 35-40 років. Створена клітинна лінія зберігається в університетських лабораторіях. У подальшому вчені будуть займатись більш детальним дослідженням цієї мутації.
Як відомо, перші симптоми нейродегенеративного захворювання, яке сьогодні вважається невиліковним, (нервові тики, неконтрольовані рухи та інші рухові і розумові розлади) проявляються у хворих у віці 35-45 років. Після цього хвороба поступово руйнує людину. Протягом 15-20 років від початку захворювання у пацієнта стається розпад особистості. У будь-якому випадку настає смерть, адже лікування проводиться тільки симптоматичне.
Нагадаємо, американські науковці розповіли, що у США 45% чоловічого населення інфіковані страшним вірусом. Він називається вірус папіломи людини або ВПЛ.
[articles_related]