Site icon Пресса Украины

Що Путін буде навіювати Трампу

Після інавгурації президента США Дональда Трампа першим важливим для України питанням стане прийняття указу, який дозволить продовжити або припинити санкцій проти Російської Федерації. Новий президент США, який очолить адміністрацію Білого дому, в березні 2017 року має буде вирішити – скасовувати санкції проти РФ пов’язані з анексією Криму чи ні. Але важливу роль в цьому рішенні може зіграти позиція його рідної Республіканської партії, яка історично не вважається прихильницею дій російського уряду.

Що вирішить зустріч Трампа і Путіна

Не так давно в Німецькій раді зовнішньої політики, яка розробляє програму розвитку для Східної Європи, включаючи Україну і Росію, прозвучали якісь застереження його голови Штефана Майстера. Зокрема він висунув припущення, що Дональд Трамп планує встановити з Володимиром Путіним щось на зразок угоди. Нові переговори Москви і Вашингтона повинні будуть значно поліпшити якість їх взаємовідносин. А це означає, що Україна може стати розмінною монетою такої угоди. Які ж реальні шанси на те, що Україна може постраждати від домовленостей Трампа і Путіна?

До того, як Трамп буде приймати будь-які рішення щодо санкцій проти Росії, він обов’язково зустрітися з президентом РФ Путіним. Навіть якщо зустріч президентів США і РФ відбудеться вже після прийняття питання щодо санкцій, головним питанням співпраці двох країн буде можливість поміняти градус взаємин. З одного боку вважається, що Трамп, як президент США, не зможе приймати важливих рішень без врахування настроїв Республіканської партії, яка має більшість голосів в обох палатах конгресу США. Політика республіканців щодо економічних санкцій проти РФ за президентства демократа Барака Обами була неухильною. Якщо це робилося не на противагу Демократичній партії Обами, то ця жорстка позиція республіканців не стане м’якшою і Конгрес США санкцій не скасує.

Для поліпшення відносин з Путіним Трамп, звичайно, може підняти питання зняття або пом’якшення санкцій проти РФ. Але така м’якість нового президента США послабить його імідж, перш за все, в середовищі його однопартійців по Республіканській партії. Хоча прийнято вважати, що політика республіканців більше спрямована на внутрішні американські проблеми, ніж на питання зовнішньої геополітики. Наприклад, уряд СРСР вважав, що домовлятися з республіканськими президентами було набагато простіше, так як вони більше займалися внутрішньою політикою США.

Пастки Путіна для Трампа

Можливо, Путін також розраховує на те, що республіканці сконцентруються на вирішенні внутрішніх економічних проблем США, підвищенні добробуту американців і віддадуть амбітному Трампу право будувати нову зовнішню політику. Ось тут у досвідченого Путіна, який проходив школу в радянських спецслужбах, буде шанс домовитися з Трампом про щось кулуарно. Тиснути на Трампа Путін під час особистої зустрічі не буде, але може приготувати новому недосвідченому в політиці господареві Білого дому кілька пасток. Крім того Путін, як чудовий психолог і актор спробує зачарувати Трампа при особистій зустрічі, впливати на його рішення методом навіювання, а не прямого переконання.

Яке одурманююче кремлівське зілля може приготувати Путін Трампу, щоб вплинути на позитивний для себе результат? Не потрібно забувати, що по своїй натурі Трамп бізнесмен, а значить в відкриту торгуватися з ним про питання України Путін не стане. Якщо між Трампом і Путіним почнуться торги з політичних питань, у президента США може прокинутися інстинкт підприємця і він у відповідь на запити Путіна висуне ряд своїх вимог. При цьому вимоги Трампа можуть виглядати більш значними, ніж запити Путіна.

США і РФ будуть ділити сфери впливу

Звичайно, теоретично існує варіант, коли лідери США і Росії спробують домовитися про сфери свого впливу. З точки зору Путіна, для Республіканської партії США вистачить внутрішніх проблем, адже Трамп наобіцяв своїм виборцям безліч радикальних змін. Тому США чекають реформи, а це витрата ресурсів, реорганізація, перерозподіл нових посад. На все це потрібен певний час. При цьому Путін давно має свою сферу інтересів в Європі і Україні. Кремль давно створює міф про те, що без Росії буде важко вирішити проблеми Європи і Донбасу. Багато лідерів Євросоюзу прекрасно розуміють, що ці проблеми частково створює сам Кремль. Активні дії російських військ в Сирії женуть хвилю біженців до Європи. Присутність російських військових на Донбасі і активна допомога ЛДН-ДНР зацементувати виконання «Мінських угод». Всі ці проблеми можуть здатися Трампу заплутаними і безперспективними. Швидше за все, Путін ненав’язливо спробує акцентувати на цьому увагу Трампа.

Так що Путін в переговорах з Трампом спробує ділити сфери впливу США і РФ. Путін цілком може запропонувати Трампу якусь домовленість, згідно з якою кожна з держав залишиться в своїй сфері впливу. Таким чином, США і РФ не буде допомагати один одному, але і не стане заважати виконанню геополітичних інтересів в традиційно підконтрольних регіонах. США буде здійснювати дії у своїй світовій сфері, там де вже є певні напрацювання і перспективи. А Росія спробує залишитися в своїй підконтрольній сфері і зберігати панування в Східній Європі і колишньому пострадянському просторі. В такому випадку, Україні доведеться дуже важко, як в геополітичному, так і в економічному плані.

[articles_related]

Exit mobile version